2023.02.17. 22:44
Gulyás Gergely: hagyományaink tiszteletével számos akadályt leküzdhetünk
Hagyományaink tiszteletével számos akadályt leküzdhetünk, egyúttal támogatást nyújthatunk családjainknak a további előrelépés érdekében - jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Naruhito japán császár 63. születésnapjának ünneplése alkalmából rendezett péntek esti eseményen.
Gulyás Gergely
Forrás: Hajdú-Bihari Napló
Fotó: Kovács Péter
Gulyás Gergely angol nyelvű köszöntőjében felidézte decemberi látogatását a szigetországban, és nagyra értékelte a japán vendégszeretet, melyben része lehetett. "Utam során megbizonyosodtam róla, hogy a nagy földrajzi távolság ellenére Magyarország és Japán számos közös nézetet vall" - mondta.
A miniszter mindenekelőtt "az országaink iránti mély elköteleződést, a hazafiasságot és a nemzeti büszkeséget" emelte ki mint a legfontosabb közös alapelvet, hozzátéve:
"a hajlandóság arra, hogy többet érjünk el és a nagyobb jó iránti vágy is szorosan összeköt minket."
"Ezek az értékek mind mélyre nyúlnak vissza történelmünkben, amelyre mindkét nemzet méltán büszke is" - mondta.
Gulyás Gergely kiemelte, hogy
Magyarország és Japán is tiszteletben tartja a nemzetközi jogot, így elítéli az Ukrajnára mért orosz agressziót, "remélvén, hogy minél hamarabb béke születik".
A partnerségben álló Magyarország és Japán sikerének kulcsaként a miniszter a jövő orientált gondolkodásmódot emelte ki, de a "hosszan tartó és kiegyensúlyozott partnerség" motorjaként említette meg a befektetés és fejlődés iránti nyitottságot Japán részéről. Gulyás Gergely felidézte, hogy "a vasfüggöny leomlása óta Japán kiemelkedő szerepet játszott Közép-Kelet-Európa gazdasági fejlődésében".
A miniszter elmondta,
több mint négymilliárd dollárnyi közvetlen külföldi tőkebefektetéssel 2020-ban Japán volt a hetedik legnagyobb befektető Magyarországon.
"Ezzel az igencsak jelentőségteljes gazdasági csereprogrammal Japán tanúbizonyságát adta, hogy megéri Magyarországba fektetni, ahol a stabilitás és a kiszámíthatóság alapvető értékek, amelyek a fenntartható gazdasági fejlődés alapjait képzik" - hangoztatta a miniszter.
A sport iránti szeretet Gulyás Gergely szerint újabb közös kapcsolódási pontot képvisel.
A miniszter elismerően szólt Japán teljesítményéről a 2021-ben "rendkívül nehéz körülmények között megrendezett" olimpiai játékokkal kapcsolatban, és a sport iránti közös elköteleződés jeleként kiemelte, hogy a két ország "igencsak közeli helyezést ért el az éremtáblán".
"Mindezek bizonyítják, hogy a két ország optimizmussal tekinthet a jövőbe, hiszen birtokunkban vannak a szükséges tudások és képességek, nyitottak maradunk a tanulásra, és számos akadályt leküzdhetünk hagyományaink tiszteletével" - zárta köszöntőbeszédét Gulyás Gergely.
Otaka Maszato, Japán magyarországi nagykövete többek között hangsúlyozta, hogy
Magyarországot és Japánt erős gazdasági kapcsolatok kötik össze: a közvetlen külföldi tőkebefektetések mellett jelenleg több mint 180 japán vállalat működik Magyarországon, ez a szám pedig várhatóan tovább nő majd.
A kétoldalú együttműködés bizonyítékául a nagykövet
kiemelte Fudzsimoto Szú japán építészt, aki nemrégiben megkapta a közmédia Év Embere díját a Magyar Zene Háza tervezéséért.
Az eseményen pohárköszöntőt mondott Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter, és díszvendégként tiszteletét tette Medgyessy Péter volt miniszterelnök is.