2015.08.15. 19:19
Ezért jó, ha néha az oldalán alszik
Korábban a szakirodalom szerint oldalt fekve aludni nem volt a legszerencsésebb, mert olyankor nyomás éri a szívet. A legújabb kutatások szerint azonban a hátrányok mellett előnye is van az oldalt fekvésnek.
A kutatók szerint a testtartás ugyanis befolyásolja a mentális egészséget, méghozzá úgy, hogy az agy bizonyos pozíciókban könnyebben regenerálódik. Összehasonlították a háton, hason vagy oldalsó testhelyzetben alvást és megállapították, hogy utóbbi esetében könnyebben távoznak az agyban felgyülemlő, elhasznált kémiai anyagok.
Érdekesség, hogy az embereknél és az állatoknál is az oldalt fekve alvás a legnépszerűbb. Alkalmazkodtunk ehhez a pozícióhoz, mert ebben a helyzetben az agyból könnyebben távoznak az ébrenlét során termelődő metabolikus salakanyagok - magyarázta Maiken Nedergaard, a New York-i Rochester Egyetem professzora, a tanulmány egyik szerzője.
Nem mindegy hogyan alszunk.
A kutatók MRI-készüléket használva vizsgáltak pácienseket. MRI-vel az agy belső struktúráinak kémiai folyamatai is kimutathatók. A létrejövő salakanyagok az amiloid béta és a tau-fehérjék, amelyek kapcsolatban állnak az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór kialakulásával. Patkányokon végzett klinikai vizsgálatok azt mutatták, hogy az oldalsó fekvő helyzetben távoztak leghatékonyabban a salakanyagok.
- Az elemzés megmutatta, hogy a salakanyagok leghatékonyabban az oldalsó pozícióban távoznak, a többi testhelyzettel összehasonlítva - magyarázta Dr. Helene Benveniste a Journal of Neuroscience című lapban megjelent tanulmány társszerzője. Hozzátette: a testtartás és az alvás minőségét a jövőben egységes diagnosztikai módszerekkel kellene vizsgálni az embereknél is.
A patkányokon kimutatott eredmény nem jelenti, hogy azonos következtetéseket lehet levonni az emberekre, de mivel az emberek is többségükben az oldalfekvést kedvelik, az ötlet nem feltétlenül elvetendő.
- Sok típusú demencia kapcsolódik az alvászavarokhoz - mondta Maiken Nedergaard. "Egyre inkább elismerik, hogy ezek a alvászavarok felgyorsíthatják a memória gyengülését és az Alzheimer-kór kialakulását. Ezért jogosan merül fel annak vizsgálata, hogy milyen testhelyzetben alszunk - tette hozzá a kutató.