2015.06.16. 15:43
Komoly betegségre is utalhat a lábszárgörcs
Mindenkinek görcsölt már be a vádlija, de a nyújtógyakorlatok elvégzésekor nem gyanakszunk egyből betegségre. Pedig nem csak ionháztartásunk zavara okozhatja a kellemetlenséget.
A lábszárgörcs gyakori elváltozás, szinte mindenkit érint élete folyamán, főként sportolókat, kismamákat és időseket. A görcs során az izom-összehúzódást nem követi elernyedési fázis, a működési zavar miatt az izom kimerül, vérkeringése csökken, anyagcseretermékek halmozódnak fel – ez fájdalmat okoz.
Mi okozhatja?
A folyamat hátterében többféle, általában könnyen kezelhető, ártalmatlan okok állnak. A leggyakoribb előidéző tényező az ionháztartás zavara, egészen pontosan a kálium, a kalcium és a magnézium kóros szintje. A háttérben általában a fokozott elektrolitvesztés, illetve csökkent bevitel áll. Az első tényező a fokozott izzadás miatti veszteség és a nem megfelelő utánpótlás miatt alakul ki. A terhesség alatt a fejlődő magzat vesz át a tápanyagok mellett elektrolitokat az anyától.
Belgyógyászati okok
Az izomgörcs hátterében különféle belgyógyászati kórképek is állhatnak, mint például a vese megbetegedései vagy a különféle gyomor-bél betegségek okozhatnak fokozott vesztést vagy csökkent felszívódást. Másrészt a nem megfelelő táplálkozás is okozhat hiányállapotokat. Többször alakul ki vese-, illetve cukorbetegek esetében, sokszor társul alkoholizmushoz. A fenti kórképek esetén a betegséghez társuló idegi károsodások szerepelnek kórokként. Esetükben az alapbetegség kezelése az alapvető, emellett B-vitaminok és idegregeneráló szerek hozhatnak enyhülést.
Nagyon ritkán a betegség hátterében öröklődő, magát az izomzatot érintő elváltozás áll.
Többször fordulhat azonban elő keringési zavar a háttérben, a verőerek szűkülete okozta tápanyag- és oxigénhiány jele is lehet a többször visszatérő lábszárgörcs. A lábszár görcsös fájdalma hátterében kezdődő trombózis is állhat.
Mit tegyünk?
A lábszárgörcs kezelése során elsődleges, hogy az érintett izomzatot nyújtsuk, ehhez húzzuk hátrafelé lábunkat, lábujjainkat, hogy a vádli izomzata nyúljon. A fájdalom ellenére jó hatású, ha eközben időnként a végtagot átmozgatjuk, akár terhelés alatt is. Kedvező az izomzat masszírozása vagy meleg vízben történő áztatása. Javasolt az elektrolitok pótlása, melyhez többféle, recept nélkül kapható pezsgőtabletta, illetve pirula vásárolható.
Ugyanígy többféle idegregeneráló készítmény is megtalálható a patikában. Alapvető fontosságú a testedzést követő megfelelő étkezés és folyadékbevitel, illetve nem szabad megfeledkezni az edzést követő nyújtógyakorlatokról. Amennyiben mindemellett halmozottan előfordul görcs, érdemes orvoshoz fordulni a háttérben lévő ok felderítése érdekében.
Dr. Schendl Roland
ortopéd-baleseti sebész szakorvos