2021.09.20. 13:58
Jön a fűtésszezon, nő a veszélye a szén-monoxid mérgezésnek
Nyáron is veszélyes a szén-monoxid, de akkor ritkábban okoz tragédiát. A fűtési szezon azonban hamarosan elkezdődik, és ilyenkor pillanatok alatt baj történhet. A szakemberek szerint át kell vizsgálni a fűtőberendezéseket, és ajánlott szén-monoxid-érzékelőt is felszerelni a lakásokba.
20210630 Szeged Szén-monoxid vészjelző a szakboltban. illusztráció Fotó: Karnok Csaba KC Délmagyarország (DM)
Forrás: Illusztráció
Fotó: Karnok Csaba
Életveszélyes szintre emelkedett a szén-monoxid koncentrációja egy szegedi lakásban a napokban. A lakók jelzőkészüléke azonnal figyelmeztetett, ennek köszönhetően senkinek sem esett baja. A szegedi tűzoltók érkeztek a helyszínre, több mérést is végeztek a lakásban. A szén-monoxid-érzékelőben tárolt magas értékek miatt – a lakók biztonsága érdekében – a gázszolgáltató a hibás készüléket leválasztotta a hálózatról – közölte a Csongrád-Csanád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.
Ebben a szegedi lakásban élőknek szerencséje volt, és az előrelátásuknak is köszönhetően megúszták a gázszivárgást nagyobb baj nélkül. Rövidesen viszont itt a fűtési szezon, és még mindig sokan felkészületlenül vágnak neki a télnek.
A szakemberek szerint a szén-monoxid-mérgezések elkerülése érdekében gondoskodni kell a lakás rendszeres szellőztetéséről.
A mérgező gáz akkor alakul ki, ha a nyílt égésterű fűtőeszköz elhasználja a szoba levegőjét az égéshez, és nem biztosított a levegő-utánpótlás. De a lakás levegőjét használja például a páraelszívó, a motoros szagelszívó ventilátor, valamint a szárítós mosógép is.
Meg lehet előzni a bajt, ha beszerelnek egy szén-monoxid-érzékelőt a lakásba. Ezek pár ezer forintos eszközök, mégis életet menthetnek. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság rendszeresen teszteli az eszközöket, és a honlapjukra teszik fel azokat, amelyek megfeleltek, és azokat is, amelyek nem. Előbbiből jelenleg 34, utóbbiból 32 típus szerepel a weboldalon. A negatív listán szereplő termékek forgalmazását a hatóság megtiltotta a termékek nem megbízható működése miatt.
A másik fontos lépés a mérgezések elkerülése érdekében a fűtőberendezések rendszeres átvizsgálása és karbantartása. Ez évente egyszer legalább ajánlott.
Azt is tanácsolják, hogy senki se fűtsön háztartási hulladékkal, lakkozott, festett vagy nedves fával, mert ezek amellett, hogy mérgező gázokat bocsátanak ki, fokozzák a kéményben a kátrány és a korom lerakódását. Az ilyen lerakódások miatt leszűkül a kémény belseje, visszaáramolhat a füst a házba, ami tragédiát is okozhat.