Fontos az elővigyázatosság

2021.09.20. 13:58

Jön a fűtésszezon, nő a veszélye a szén-monoxid mérgezésnek

Nyáron is veszélyes a szén-monoxid, de akkor ritkábban okoz tragédiát. A fűtési szezon azonban hamarosan elkezdődik, és ilyenkor pillanatok alatt baj történhet. A szakemberek szerint át kell vizsgálni a fűtőberendezéseket, és ajánlott szén-monoxid-érzékelőt is felszerelni a lakásokba.

Munkatársunktól

20210630 Szeged Szén-monoxid vészjelző a szakboltban. illusztráció Fotó: Karnok Csaba KC Délmagyarország (DM)

Forrás: Illusztráció

Fotó: Karnok Csaba

Életveszélyes szintre emelkedett a szén-monoxid koncentrációja egy szegedi lakásban a napokban. A lakók jelzőkészüléke azonnal figyelmeztetett, ennek köszönhetően senkinek sem esett baja. A szegedi tűzoltók érkeztek a helyszínre, több mérést is végeztek a lakásban. A szén-monoxid-érzékelőben tárolt magas értékek miatt – a lakók biztonsága érdekében – a gázszolgáltató a hibás készüléket leválasztotta a hálózatról – közölte a Csongrád-Csanád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.

Ebben a szegedi lakásban élőknek szerencséje volt, és az előrelátásuknak is köszönhetően megúszták a gázszivárgást nagyobb baj nélkül. Rövidesen viszont itt a fűtési szezon, és még mindig sokan felkészületlenül vágnak neki a télnek.

A szakemberek szerint a szén-­­monoxid-mérgezések elkerülése érdekében gondoskodni kell a lakás rendszeres szellőztetéséről.

A mérgező gáz akkor alakul ki, ha a nyílt égésterű fűtőeszköz elhasználja a szoba levegőjét az égéshez, és nem biztosított a levegő-utánpótlás. De a lakás levegőjét használja például a páraelszí­­vó, a motoros szagelszívó ventilátor, valamint a szárítós mo­­sógép is.

Meg lehet előzni a bajt, ha beszerelnek egy szén-monoxid-­érzékelőt a lakásba. Ezek pár ezer forintos eszközök, mégis életet menthetnek. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság rendszeresen teszteli az eszközöket, és a honlapjukra teszik fel azokat, amelyek megfeleltek, és azokat is, amelyek nem. Előbbiből jelenleg 34, utóbbiból 32 típus szerepel a weboldalon. A negatív listán szereplő termékek forgalmazását a hatóság megtiltotta a termékek nem megbízható működése miatt.

A másik fontos lépés a mérgezések elkerülése érdekében a fűtőberendezések rendszeres átvizsgálása és karbantartása. Ez évente egyszer legalább ajánlott.

Azt is tanácsolják, hogy senki se fűtsön háztartási hulla­dékkal, lakkozott, festett vagy nedves fával, mert ezek amellett, hogy mérgező gázokat bocsátanak ki, fokozzák a kéményben a kátrány és a korom lerakódását. Az ilyen lerakódások miatt le­­szűkül a kémény belseje, visszaáramolhat a füst a házba, ami tragédiát is okozhat.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!