Történelmi nap

2024.11.07. 06:50

Tamás Sándor a ma 50 éves újszegedi sportcsarnokról nosztalgiázott

1974. november 7-én egy Magyarország–Románia ifjúsági kézilabda-mérkőzéssel nyitotta meg kapuját az újszegedi sportcsarnok, amely ma ünnepli ötvenedik születésnapját. A létesítmény történelméről Tamás Sándor nosztalgiázott lapunknak, aki huszonhét éven át felelt csapatával a létesítmény rendezvényeiért.

Becsei Dávid

Tamás Sándor szívében különleges helyet foglal el az újszegedi sportcsarnok.

Fotó: Karnok Csaba

– A mai napig különleges érzés fog el, megremeg a gyomrom és hevesebben ver a szívem, amikor belépek az újszegedi sportcsarnokba – jegyezte meg a csarnok bejáratánál Tamás Sándor. 1991 és 2018 között a Szegedi Sport és Fürdők Kft.-nél az újszegedi létesítményeket felügyelte.1973-ban költözött Szegedre a fővárosból. A Kisstadionban kézilabdázott, így „az első sorból” figyelhette, ahogy felépült az újszegedi sportcsarnok, amelyet eredetileg uszodának terveztek. Egy banális hiba – az építkezés során derült ki, hogy a víz súlyát nem bírná el a tartószerkezet – miatt végül befedték, és csarnok lett belőle. 

újszegedi sportcsarnok, Tamás Sándor, Cattani, Szegedi Sport és Fürdők Kft.
Így festett az újszegedi sportcsarnok 1981-ben.
Fotó: Enyedi Zoltán / Móra Ferenc Múzeum

– Miután 1975-ben feljutott a Szegedi Volán az első osztályba, a 76-os tavaszi idényt a gyönyörű csarnokban játszottuk. Az olimpia miatt ez volt a szövetség kérése, majd ősszel már a Kisstadionban fejeztük be a bajnokságot. Végérvényesen 1977-ben foglaltuk el az újszegedi sportcsarnokot, 1977. november 10-én pedig a Barcelona ellen 27–22-re megnyertük az első nemzetközi meccsünket a KEK-ben. Ez az egyik legcsodálatosabb élményem játékosként – emlékezett vissza. 

Felújították

2001-ben új lelátót kapott a létesítmény, amivel funkcio­nálisan gyakorlatilag egy új sportcsarnok jött létre. A régi lelátót elbontották, és felépítettek egy állandó, valamint mobil lelátót, így 1500-ról 3200-ra bővült a férőhelyek száma. 

Miközben a sportcsarnok bü­féjében – ahol természetesen a szomszéd asztalnál Cattani ült – nosztalgiáztunk az elmúlt ötven évről, rengeteg kézilabda-mérkőzést felelevenítve, fontos megjegyzésre jutottunk. 

Színes az újszegedi sportcsarnok műsorpalettája

– Bár labdajátékokra találták ki az újszegedi sportcsarnokot, hiba lenne csak a kézilabdával vagy a kosárlabdával azonosítani. Kinézetére és funkcionálisan is az ország egyik legszebb és leghasznosabb létesítménye. Nem véletlenül hoztak ide nagyobb sport-, kulturális és politikai eseményeket, de húsz éven át itt rendezték a Szőke Tisza nemzetközi táncversenyt, illetve a mai napig otthona a szegedi középiskolák szalag­avató báljainak. Ezt a létesítmény nemcsak az adottságainak köszönheti, hanem annak, hogy a személyzet is mindig úgy állt a dolgokhoz, hogy a legjobban kiszolgálja a megrendelőt és az aktuális közönséget – hang­­súlyozta Tamás Sándor. 

Nagy kihívásokban nem volt hiány. NB I.-es kispályás lab­­darúgótornának, ketrec­harcgálának és egyszer az Eöt­­vös-cirkusz előadásának is otthonául szolgált az újszegedi sportcsarnok, amelyben 2003-ban Erdei Zsolt ökölvívó védte meg interkontinentális bajnoki címét. 

Így búcsúztak a Pick Szeged szurkolói az újszegedi sportcsarnoktól az utolsó Bajnokok Ligája-mérkőzésen.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában