2024.11.12. 16:25
Új családtagokat vár a Tiszavirág Néptáncegyesület – videóval
„Sosem elég a jó lelkű és szívű emberekből”. E mottó nyomán várja az új családtagok jelentkezését a Tiszavirág Néptáncegyesület. Óvodások, kamaszok, felnőttek és táncos kedvű szeniorok egyaránt közösségre lelhetnek a tiszavirágosok nagy családjában, amely az ifjúságnak nem csak tánctudást, de identitást ad.
Tánc és identitás, szív és profizmus, hagyomány és megtartó közösségi erő fonódik a Tiszavirág Néptáncegyesület berkeiben. Tiszavirágosnak lenni nem pusztán egy közösséghez, sokkal inkább egy családhoz való tartozást jelent, még ha gigantikus, több mint 250 fős is a család – mondták el lapunknak az egyesület alapítói, Tóth Gábor és felesége, Goda Katalin, Örökség-díjas táncpedagógusok.
Identitást ad a Tiszavirág Néptáncegyesület
Deszken, Röszkén és Szegeden – utóbbi helyszínen az Ágota Kulturális és Közösségi Központban és a Karolina Iskolában – is jelen van tánccsoportokkal a Tiszavirág Néptáncegyesület. Az óvodásoktól a kamaszokon, valamint a felnőtteken át a szeniorokig ölelnek fel minden korosztályt. A legfiatalabb táncosuk jelenleg öt, a legidősebb 74 éves. Az ifjúságnevelést illetően az alapítók zsinórmértéke kezdettől, azaz 2016-tól fogva az, hogy a néptánc és a népi hagyományok mellett identitást adjanak a fiataloknak.
Nem csak táncosokat, hanem embereket nevelünk. A mi nyelvünk a szeretet nyelve, legfőbb értékünk és büszkeségünk pedig a közösség maga. A táncosainknak tartása van, tudják, hogy bárhol is lépjünk fel, képviseljük egész családunkat, városunkat, országunkat, magyarságunkat. Hisszük, hogy a közösség ereje akár egy egész életen át képes megtartani, biztonságot és vigaszt nyújtani
– fejtette ki Tóth Gábor.
Gyermek-, felnőtt és szenior csoportjaikba is szeretettel várják az új tagokat, akik az egyesület Facebook-oldalán, a [email protected] címen vagy Tóth Gábornál a +36/70/ 336-8558-as telefonszámon jelentkezhetnek.
Sosem elég a jó lelkű és szívű emberekből. És sosem késő elkezdeni a néptáncot, amiről hisszük, hogy gyógyító erő. Nem hiába tartja a mondás, hogy ép testben ép lélek. Egy jó, izzadós tánc gyógyít, ventilál. Egy jó csujogatásban a napi gondokat ki lehet kiabálni, egy jó éneklés kitisztítja az elmét is
– fűzte hozzá Tóth Gábor.
Távoli tájakon mutatják be a magyar virtust
A szegedi városi rendezvények rendszeres fellépője a Tiszavirág-család állandó kíséretükkel, a Juhász Zenekarral, tavaly a Szegedi Szabadtéri Játékok újszegedi színpadának közönségét is elvarázsolták. Az ifjú táncosokkal elmaradhatatlan résztvevői az Országos Gyermek és Ifjúsági Néptáncfesztiválnak, ahonnan a kiváló minősítések eredményeképpen rendszerint egyenes út vezet számukra a nívós, országos Ifjúsági Néptáncantológiára. A felnőtt néptáncosokat háromszor is kiválóan minősültek a Martin György Néptáncszövetség szemléjén, ezzel elnyerték a Martin György emlékplakettet.
A tiszavirágosok a fél világnak megmutatták már, hogy milyen az igazi magyar virtus. Tavaly Litvániában és Csehországban, idén Törökországban és Németországban léptek fel, a fesztiválokról rendszerint nívós szakmai elismeréssel, valamint a zajos közönségsiker élményével feltöltekezve térnek haza.
Jövőre irány Dél-Korea
A Tiszavirág Néptáncegyesület lelkesedése és összetartása mellett ruhatáráról is messze földön híres.
– Országos szinten is elismert viselettárunk van, a ruhák számát megbecsülni sem tudom. Csak a fiúknak van körülbelül 120 csizmája. A viseleteink nagy része eredeti, a másik része pedig Furik Rita jelmeztervező, koreográfus tervei alapján készült – mondta Tóth Gábor.
Most gőzerővel készülnek új betlehemes produkcióval az adventi, Dóm téri fellépésükre, majd december 19-re, a Tiszavirág karácsonyra, ahol együtt mulat az egész Tiszavirág-család. Jövőre disznótorral kezdik az évet, majd elűzik a telet, tavasszal minősítő műsorral lépnek fel, és már most rendelkeznek egy portugáliai és egy hollandiai meghívással, sőt egy dél-koreai fesztiválrészvételük is szervezés alatt van.