Kirakat galéria

2 órája

Járókelők pillantására vár az Olvasó nő

Egymást váltják a műalkotások a Tornyai János Múzeum kirakatgalériájában. Szalay Ferenc Olvasó nő című festménye várja a járókelők figyelmét az üvegfalon túl.

Tábori Szilvia

Szalay Ferenc Olvasó nő, 1987-ben készült festménye látható a vásárhelyi Tornyai János Múzeum kirakatgalériájában. Az 1987-ben készült Olvasó nő egészen decemberig fogadja az arra sétálókat. 

Szalay Ferenc Olvasó nő
 Szalay Ferenc Olvasó nő című festménye várja a járókelők figyelmét az üvegfalon túl. Fotó: Tábori Szilvia

Szalay Ferenc a Vásárhelyi Iskola egyik legtehetségesebb alkotójaként számon tartott művész volt, aki már főiskolai évei alatt is nyarakat töltött Hódmezővásárhelyen. 1956-ban telepedett le a városban, míg a szegedi Művészeti Szakközépiskolában, a mai Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskolában tanított nyugdíjazásáig. Kedvelt témái közé tartoztak az alföldi és vásárhelyi táj, valamint az itt élők mindennapjai és küzdelmei. Az Olvasó nő című kései alkotása különlegesnek számít életművében. Ábrázolásmódjának finom realizmusa és élénk színvilága erősen köti a "magyar vadak" vagy a nagybányai neósok hagyományaihoz, míg témájában – a polgárosodó paraszt – nem tér el az alföldi iskola szellemiségétől.

Szalay Ferencről Tóth Károly nemrégiben a Vásárhelyen is bemutatott A vásárhelyi iskola című könyvében is ír. Szalay ugyanis a hatvanas évek ikonikus képei a termelőszövetkezetek világát különleges látásmóddal ábrázolják. Emiatt majdnem megvonták tőle azt a Derkovits-ösztöndíjat, amellyel évente mindössze három-négy alkotót támogattak. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában