2 órája
Sulyok Csaba szerint nincs biztos talaj a lábunk alatt
A Végletek zenekar koncertjein rajongóként az első sorból kiabálta fel a színpadra a dalok szövegeit Sulyok Csaba Hódmezővásárhely egyik elkötelezett irodalmára. A popkultúra hatásában is született versei bemutatóján az együttes dalszöveg írójával, Török László basszusgitárossal beszélgettek.
Részben a kisvárosi irodalom, a zene és a művészetek sorsát boncolgatták a Véraláfutás az ölelésben című beszélgetésen a vásárhelyi könyvtárban, ahol Sulyok Csaba legújabb verseit tesztelték közönség előtt. Török László dalszövegíróval, a Végletek zenekar és a Crash5 zenészével arról is beszélgettek, hogy a modern kori információdömpingben, amikor az emberek ingerküszöbe a végletekig kitolódott, mennyire nehéz beékelődni kulturális tartalommal. Vajon át lehet-e a egyáltalán törni a feldolgozhatatlan adatmennyiségen az irodalom eszközeivel?
A emberiség nem volt felkészülve a technológiai robbanásra Sulyok Csaba szerint, amely mindennapjainkat megváltoztató folyamatokat indított el. Nehezen alkalmazkodunk mindehhez, ráadásul nem volt edukáció, készségtár, hiányzik a tisztánlátás. Ha végigtekintünk a 20. század történelmén, nem volt nyugodt fejlődésre lehetőséget adó korszak Magyarországon: világháborúk, diktatúrák, gazdasági válság, megannyi trauma terhelte az életet, amelyeket átörökítve a mai nemzedékek életére is hatnak. Nincs biztos talaj a lábunk alatt. Szívesen látná, ha felélénkülnének a helyi kisközösségek, megerősítve egymást. Ha mások látnák a kultúra-közvetítők szenvedélyét, talán több emberhez érnének el.
Sulyok Csaba néhol önmagába forduló, máskor a külvilág ellentmondásos történéseire reflektáló verseire azzal a gondolattal reagált Török László: az ember élete során többször könnyen érzi úgy, túl sok terhet cipel, sok olyan gondolat munkál belül, amely felesleges, lehúz és hátráltat az életben. De az összképet tekintve, igenis teret kell adni a nehezebb gondolatoknak is, mert idővel azok is a biztos alap építőkövei lehetnek. Minden gondolat jó gondolat.
A teljes beszélgetés a vásárhelyi könyvtár youtube csatornáján elérhető.