2024.10.25. 09:38
Faszobor miatt dúlt vita Makón
Értetlenül fogadták a környék lakói azt a műalkotást, amelyet a makói Tömörkény utcán, a Nagyér sétánynál helyeztek ki a napokban. A faszobor a körzet önkormányzati képviselőjének, Czirbus Gábornak a csütörtöki fórumán is szóba került.
– Mélységesen felháborít, hogy egyesek miként állnak a környezet szépítéséhez, a fejlesztésekhez. És ami történt, méltatlan a szobrot készítő művészhez is – mondta Czirbus Gábor önkormányzati képviselő, alpolgármester egy a napokban kihelyezett alkotással kapcsolatban azon a lakossági fórumon, amelyet Farkas Éva Erzsébet polgármesterrel együtt tartott a 7. számú körzetben. A faszobor meglepően erős indulatokat váltott ki a környék lakói körében. Volt, aki lapunknak személyesen jelezte: őt ravatalra emlékezteti, mások a makói témájú közösségi oldalakon nyilvánítottak róla többnyire kedvezőtlen véleményt. Voltak persze pozitív hozzászólások is, de például azt is firtatták, hogy vajon mibe került.
Faszobor felajánlásból
Czirbus Gábor ez utóbbi kitételre reagálva elmondta, a faszobor Brzózka Marek művész-tanár munkája, aki egyébként a helybeli Szignum Kéttannyelvű Egyházi Iskola pedagógusa. Időről időre visszatérő vendége a nyaraként megrendezett, határon túli alkotókat is fogadó makói Marosmenti Natura Művészelepnek, és itt faragta ki azt évekkel ezelőtt. Az alkotás címe Maros, és egy uszadékfát ábrázol. A szobor eddig a makói múzeum udvarán hevert, az alkotó pedig jelezte, ha el tudnák helyezni valahol a városban közterületen, ingyenesen felajánlaná. Az elhelyezésnek természetesen így is volt költsége, ezt azonban ugyancsak felajánlásból oldották meg: magánemberként Farkas Éva Erzsébet polgármester, illetve Pál János építészmérnök állta. Ebből a pénzből készült a faszobor talapzata, a körülötte kialakított kis kert és a kavicságy.
Szívesen venné, ha elnézést kérnének
A szobor talapzatánál egy tábla a szobor címét és alkotóját örökíti meg, a másik pedig a lefedett Nagyér sétány és a Maros történetéről, illetve az alkotásról közöl információkat.
Czirbus Gábor a fórumon azt mondta, bízik abban, hogy mindenki kulturális ízlése megengedi, hogy a szobor a helyén maradjon.
– Szívesen venném azoktól, akik a tanárt megbántották, ha elnézést kérnének tőle, és ugyancsak jó szívvel venném, ha a következő hasonló közérdekű fejlesztéshez esetleg hozzájárulnának – tette hozzá. Megemlítette még, hogy a művésztelep jó néhány értékes alkotása hever még raktárban, amelyek megérdemelnék, hogy a nagyközönség lássa azokat.