2024.10.29. 11:08
Szegedi cég árverezte el az első magyarországi dedikált Harry Potter könyvet
Több mint félmillió forintért árvereztek el egy J. K. Rowling aláírást Szegeden. A dedikált Harry Potter könyv igazi ritkaság volt, hazánkban még soha nem bukkant fel a sikerszerző által szignált mű a gyűjtői piacon.
Különleges aukció zajlott a hónap közepén az antikvarium.hu honlapján. A szegedi cég dedikált könyveket árverezett, köztük egy igazi kuriózumot. A tételek között szerepelt J. K. Rowling Harry Potter és a Titkok Kamrája című könyvének dedikált példánya. Az 1998-as kiadású könyvet a szerző egy bizonyos Nurari nevű rajongójának írta alá, egy mellékelt üzenetben pedig azt is papírra vetette, milyen menő neve van. Hazánkban még soha nem árvereztek a szerző által aláírt példányt, ennek megfelelően az ára is hamar az égbe szökött az egy forintos kikiáltási árról. A szerencsés tulajdonos 550 ezer forintért tudta megszerezni a dedikált Harry Potter könyvet.
Japánból Ausztrálián át került Magyarországra a dedikált Harry Potter könyv
Chovanecz Balázs, az antikvarium.hu tulajdonosa lapunknak elmondta, Rowling soha nem dedikált Magyarországon, így nagyon kicsi az esélye, hogy egy szignált példány eljusson hazánkba. Ez a tény sokat emelt a könyv értékén.
A szerző egyébként is csupán néhány dedikáló turnén vett részt, így összességében is kevés az általa aláírt regények száma, főleg, ha aránypárba állítjuk a ténnyel, hogy csak a Harry Potter sorozatból hatszázmillió példányt adtak el világszerte
– tette hozzá.
Az eredeti dedikációt egy japán olvasó kapta. Előző magyar tulajdonosához azonban már Ausztráliából került a könyv, egy online aukció jóvoltából. Ezt ő árulta el egy interjúban. Mint mesélte, három és fél éve háromszázezer forintot fizetett érte, látható tehát, hogy jó üzletnek bizonyult az akkori vásárlás.
A könyv értéke folyamatosan emelkedik
A könyv jó befektetés, folyamatosan emelkedik az ára, és nem is látszik, hogy ez a folyamat megtörne
– árulta el lapunknak Chovanecz Balázs. Mint fogalmazott, a műtárgypiacnál jóval szélesebb azok köre, akik be tudnak ebbe szállni, így egyre többen döntenek úgy, hogy nyomtatott ritkaságokba fektetnek. A dedikált könyvek ezen a piacon is külön kategóriát képeznek.
Mi háromhavonta tartunk dedikált könyvek árverését, amit egyedüliként tudunk megvalósítani a hazai piacon. Ennek oka, hogy nagyon nehéz ilyen relikviákat találni. Az mese, hogy ilyesmik padlásról, hagyatékból kerülnek elő, hiszen akinek ilyen holmi van a birtokában, pontosan tudja, hogy értéke van. Éppen ezért főleg gyűjtők között folyik a kereskedés
– mesélte. Hozzátette: ők minden ilyen tételhez részletes leírást is adnak, mely irodalomtörténeti környezetbe helyezi a dedikációt, a szerző és a címzett viszonyát, vagy éppen a mű születésének, fellelésének körülményeit. Ez tovább növeli az árverezett művek értékét.
Petőfi most a legértékesebb szerző
Hogy milyen dedikációért mennyi pénzt fizetnek, az sokmindentől függ.
Az elérhető példányszám, a könyv állapota és a szerző személye is befolyásolja az árat, sőt, bizonyos esetekben az is, hogy kinek szól a dedikáció. És persze vannak kiemelt nevek. A mostani árverésen kelt el például több mint egymillió forintért egy József Attila verseskötet. A szerzőtől egy másik dedikált művet három hónapja 1,8 millió forintért vásárolt meg valaki
– sorolta Chovanecz Balázs, aki mégsem a szegedi kötődésű költőt nevezte meg a legértékesebb szerzőnek.
Talán a Petőfi-dedikációkért fizetnek most a gyűjtők a legtöbbet, mert nagy a kultusz körülötte, rövid életű volt és nagyon kevés szignált műve maradt fent. Még úgy is, hogy Csokonai-dedikáció még annyi sincs, mint Petőfi
– tette hozzá.