Szünidei dráma: jóval több, mint gyerektábor

2024.07.15. 17:00

A színjátszó felhangosítja az elsuttogott mondatokat – Galéria

Annak jártunk utána, hogy a színpadi jártasság, a sokszor alig elsuttogott hang felerősítése később munkavállalóként, netán szülőként milyen előnyökkel járhat. A vásárhelyi színjátszó táborban a gyerekek akaratlanul is a jövőjükért tanulnak.

Tábori Szilvia

Fotó: Tábori Szilvia

Feszültségoldó gyakorlatokkal indították július 15-én két helyszínen egyszerre a gyermek színjátszó tábort a vásárhelyi művelődési központban. Könnyen hihetnénk, eleve a bátrabbak vállalták az egyhetes turnust utolsó napján egy színházi bemutatóval, de néhányuknak a tanulás bátorságról, saját határokról segít a legtöbbet.

színjátszó
Színjátszó tudás örök: bizalom, bátorság és kölcsönösség. Fotó: Tábori Szilvia

Színjátszó bátorsággal az életben

Hétfő reggel a kisebbek csoportjában reggel nyolckor olyan ismerkedő drámapedagógiai játékokkal, feladattal indítottak, amelynek a végére, egy óra múlva már mindenki néven szólította egymást. Majd a feszültségoldó feladatok is olyan jól sikerültek, hogy tíz órára elillant a kezdeti bátortalanság. Előkerült az egymásra figyelést, a bizalmat erősítő, eredetileg talán Kínából származó kő-papír-olló játék. A csapatot vezető pedagógus, Vitális Mónika, a Bessenyei Színkör tagjának irányításával egy rögtönzéseken alapuló előadással zárják pénteken a tábort, amelyhez még a díszletet is önmagukból, saját ötletből formálják a gyerekek.

Társaik tükrében tanulni

A nagyobbakat vezető Benkő Brigitta drámapedagógus, illetve Rárósi Anita színésznő is úgy látta, az első nap kezdetén megjelenő szégyenérzetet, bizonytalanság és szorongás érzését fontos feladatuk volt feloldani. Így tudnak ugyanis az öt nap alatt közösségként dolgozni, miközben a kölcsönösség, egymás megismerése önbizalmat ad. 

Megtanulják azt is, hogyha mondanak valamit, mások arra odafigyelnek. A pillanat művészetében ez szükséges, míg a való életben ez az élmény nem mindenkinek jut egyformán. A csapatvezetők szerint a próbafolyamatban kicsit elfeledkeznek arról, kik ők és honnan érkeztek, a figurákon gondolkodva beindul a fantáziájuk. Társaik tükrében ugyanakkor sokat tanulnak önmagukról is.

Bátran, játékosan felnőttként is

Ha szereplésről van szó, Benkő Brigitta szerint a gyerekek inkább visszahúzódóak, a drámapedagógiai, illetve színházi munka ebből szeretné kibillenteni őket.

Arra kérem őket, hangosítsák fel saját hangjukat a színpadon, ne befelé suttogják a szavakat. Még nem sejtik, de később munkavállalóként vagy éppen szülőként a színpadi tudás magabiztosságot ad. Aki nem tud hatással lenni az emberekre, nem tud vezetni sem. Arra sarkalljuk a drámásokat, hogy merjenek bátrak, határozottak lenni úgy, hogy közben megőrzik a játékosságukat

 – részletezte.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában