2024.07.19. 08:00
A beatkorszak a ma emberének üzen
A beatkorszak és előzményei Hódmezővásárhelyen című könyvében egy legendás korszak zenészeinek állít emléket Sulyok Csaba. Három évtizedet jár végig most megjelenő kötetében.
Fotó: Frank Yvette / Archív fotó
A beatkorszak és előzményei Hódmezővásárhelyen címmel jelenik meg Sulyok Csaba új könyve, amely az 1950-es évek második felétől indít és egészen 1974-ig végigtekinti a dél-alföldi könnyűzenei élet sajátosságait. A háromszáz oldalas kötetet július utolsó hétvégéjén mutatja be a vásárhelyi LÖSZ Kulturális Fesztiválon. Öt évig tartó kutatásról, indíttatásáról beszélt lapunknak.
A dél-alföldi könnyűzenei élet is dinamikusan és gyorsan fejlődött a szocializmus idején, miközben a politikai cenzúra sem kímélte. A helyi zenészek és zenekarok igyekeztek alkalmazkodni a körülményekhez a rendszer határai között. Sulyok Csaba szerint az együttesek működése mindig izgalmas társadalmi folyamatokról árulkodnak.
Irigykedve gondolok arra, hogy a zene milyen erős közösségeket hívott életre egykor. A koncertek, helyi rock-klubok fantasztikus közeget kínáltak, barátságok, szerelmek szövődtek, az oda járók beszélgettek, inspirálták egymást megannyi művészeti területen
– mondta.
A könyvben tárgyalt három évtized egyik leggazdagabb időszaka a szerző szerint az 1963-tól 1970-ig tartó. Sorra alakultak a beat zenekarok, miközben még a korábbi jazz-es formációk, illetve szalonzenekarok is működtek.
Az 1960-as elején Kádár János azért, hogy hatalmát biztosítsa, irányított keretek között ugyan, de szabadabb hozzáférést engedett bizonyos hétköznapi erőforrásokhoz, ami a szórakozásra is kiterjedt
– magyarázta.
Az 1960-as évek társadalmi folyamatai nagyban befolyásolták a könnyűzenei életet Magyarországon: új stílusok, hangzások, irányzatok jelentek meg. A Dél-Alföldön, így Hódmezővásárhelyen ugyancsak felélénkültek a közösségek. Sorra alakultak a szocialista üzemek, a Mérleggyár, a Hódiköt, a majolika. A gyarapodó munkásréteg életformája eltávolodott a korábbi paraszti világtól; nyitottabbak voltak az új divatirányzatokra, átalakult a lakáskultúra, az életmód, a szórakozás. És miközben a beatkorszak zenekarai kiszolgálták a közönség igényeit, megjelentek a kritikus, rendszerellenes hangok a kommunista Magyarországon.
Sulyok Csaba nagyívű, a hódmezővásárhelyi beatkorszakot bemutató könyvével emléket állít azoknak a helyi zenészeknek, akik azóta már nem lehetnek közöttünk. A kötetbemutató július 27-én, szombaton 16 órától a Lösz Fesztiválon lesz, a Szürkekabát Bárszínházban.