2024.06.10. 11:57
Hamlet előadással nyert a Bethlen Diákszínpad az EDÜ-n
Diákok százait vonzotta ismét a gyulai Erkel Diákünnepek, 250 produkciót értékelt a zsűri, különböző műfajokban. A vásárhelyi Bethlen gimnázium diákjai ezúttal is remekeltek.
A Bethlen diákszínpad és a Csürhe banda a gyulai EDÜ-n, Simon Ferenc mesterpedagógussal. Fotó: BGRG
Arany minősítéssel tért haza a vásárhelyi Bethlen Diákszínpad a gyulai 30. Erkel Diákünnepekről. Ahogy a Bethlen Gábor Református Gimnázium több diákja is sikeresen szerepelt: prózamondásban Pap Ákos második lett, szintén ebben a kategóriában Tószegi Rebeka különdíjat kapott, csakúgy, mint a népzenét játszó Csürhe Banda.
Az Erkel Diákünnepeket, mint középiskolai összművészeti fesztivált 1963 óta rendezik meg, egészen idáig két évente hívták életre. A tavalyi év kiemelt sikerére és a 30. jubileumi eseményre való tekintettel az az alapítványi, szervezői döntés született, hogy az EDÜ – Gyulai Diákfesztivált a folytonosság és a tehetséggondozás jegyében évente rendezik meg. Idén a fesztiválra az ország különböző pontjairól 250 produkcióval érkeztek a fiatalok; napokon át versenyeztek 16 kategóriában.
Hamlet két órányi színpadi hezitálását alig több mint negyedórába sűrítették a színjátszók, sajátos humorú előadásukban. Tom Stoppard különleges, Arany János fordításában ismert szövegkönyve alapján dolgoztak, ezúttal is Simon Ferenc mesterpedagógus rendezésében. – Az EDÜ zsűrije külön kiemelte a rendezés ötleteit, a diákok szép beszédét, illetve a diákszínjátszás valódi örömét, az együtt játszás valódi szépségeit – nyilatkozta lapunknak Simon Ferenc mesterpedagógus. A csapat rövidített teljességben mutatta meg azt a tragédiát, ahogyan Hamlet a teljes ellenőrzöttségből hasztalan keresi a szabadságot, a kiutat.
Kovács Anna Karola nehéz szerepet vállalt magára az előadásban: hol Ophelia, máskor meg éppen játékmester, szék, vagy éppen várfok volt a színpadon. Mint mondta, előfordult, hogy mindössze két mondat alatt kellett átöltöznie a takarásban. A gála rendezőjének ötletére ráadásul, a Csürhe Bandában is játszó Anna Karolára a színpadon adták rá diákszínpados jelmezét.
Eredmények:
Irodalmi színpad – I. helyezett, Arany minősítés: Bethlen Diákszínpad Hamlet, dán királyfi című előadása. Szabó Hédi, Terhes Balázs, Kovács Anna Karola, Cselőtei László, Varga Boglárka, Kárai Kende, Pletka Levente.
Szépen szerepelt a Bírónő, kérem színpad A három kismalac és a farkas előadása, rendezte Nagy Benjámin.
Prózamondás – II. helyezett, Ezüst minősítést kapott Pap Ákos. Különdíj: Tószegi Rebeka. Ebben a kategóriában és versmondásban is szépen szerepelt Szabó Hédi és Pletka Levente, továbbá versmondásban még Varga Rebeka. Mindannyiuk felkészítő tanára Simon Ferenc, valamint és Soós Nóra, akit Lázárné Vass Katalin segített a verseny előtt.
Népdal – Hangszeres népzene kategóriában: Különdíjas lett a Csürhe Banda; Kovács Anna Karola zenekarvezető, Somogyi Attila, Vakulya Bence, valamint Hajdú Botond Xenox. Szépen szerepelt Nagy Ádám szólóénekben, Miklós Fanni népdaléneklésben, és az EDÜ-ről készült film is, amelyet Pletka Levente, Hamvas Ödön, Pap Ákos és Zsóri Levente készített.