Helyi kultúra

2024.06.02. 21:30

Gyurgyalagok a Maros mentén

Szabó Imre

A gyurgyalag színpompás tollazata figyelemre méltó. Fotó: Balla Tihamér

Idén az első gyurgyalagok már május elején visszatértek a Maros árterébe, azóta pedig szépen benépesítették – hívja fel a figyelmet a Körös-Maros nemzeti Park honlapja. Vándorló madaraink közül ez az egyik legkésőbb visszatérő faj, ráadásul a hazánkban költő, legszínpompásabb madár, mely megjelenésében az egzotikus, trópusi madarakkal vetekszik. 

A telet Afrika déli részén tölti. A nemzeti park szakemberei május első hetében észlelték az első példányokat a folyó mentén. Méghozzá úgy, hogy felfigyeltek jellegzetes hangjukra, amit gyakran hallatnak repülés közben. A faj neve is ezt a gurgulázó, pruttyogó hangot próbálja utánozni.

A gyurgyalagok fészkelési stratégiájuk miatt kedvelik a Maros hazai szakaszát. Ezek a madarak ugyanis meredek, függőleges partoldalakba vájják akár két méter hosszú járataikat, melyeknek a végében rakják le tojásaikat. A gyors folyású Maros mentén sok, erre alkalmas partfalat találnak. Ritkán az is előfordul, hogy az árvízvédelmi töltés oldalában is fészkelnek.

A Maros mentén járva érdemes figyelni jellegzetes hangjukra – javasolja a nemzeti park. Ha ezt meghalljuk, akkor távcsővel megkereshetjük őket és gyönyörködhetünk színpompás tollazatukban.



 



 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában