2023.04.16. 12:30
Önként hurcoltatta magát Auschwitzba Witold Pilecki
Megrázó dokumentumot bocsátott közre Karol Biernacki és Rotár Krisztina, a vármegyei levéltár igazgatója és levéltárosa. Witold Pilecki lengyel lovassági kapitány 104 oldalas auschwitzi jelentését tárták a magyar nyilvánosság elé, aki hazaszeretetből önként hurcoltatta magát a náci haláltáborba, hogy ott konspirációs szervezetet létesítsen. Elsőként számolt be a kerítések mögött lezajlott borzalmakról.
A kötet Karol Biernackitól és Rotár Krisztinától ingyenesen kérhető a Csongrád-Csanád Vármegyei Levéltárban. Fotó: Török János
– Witold Pilecki egy olyan katonatiszt, egy hős volt, aki szinte teljesen ismeretlen Magyarországon. Lengyelországban a nemzeti hősök között tisztelik. A németek 1939. szeptember 1-jén támadták meg Lengyelországot, a szovjetek szeptember 17-én. A vereség után Pilecki nem vonult vissza, hanem különböző földalatti szervezetekben tevékenykedett – mondta el lapunknak Karol Biernacki, a Lengyel Köztársaság szegedi tiszteletbeli konzulja, a Magyar Nemzeti Levéltár Csongrád-Csanád Vármegyei Levéltárának igazgatója, aki csaknem negyven éve él Magyarországon.
Ahogy fogalmazott, a németek és a szovjetek, a Gestapo és az NKVD szinte a második világháború első pillanatától kezdve együttműködtek, hogy szisztematikusan kiirtsák a lengyel értelmiséget, megfosztva ezzel a nemzetet legjavától.
– Iszonyú volt az elnyomás, a terror, a napi szintű gyilkolás. A németek létrehoztak egy tábort Oswiecim mellett, amely az Auschwitz koncentrációs tábor nevet kapta, később egész hálózattá duzzadt. Célja kezdetben kimondottan a lengyelség, különösen az értelmiség megsemmisítése volt. A zsidóság likvidálására később, az Endlösung, a zsidó nép teljes megsemmisítését célzó terv elfogadása után használták a tábort – magyarázta a történész.
Önként jelentkezett
Az első transzport 1940. június 14-én futott be Tarnówból Auschwitzba.
– Csaknem nyolcszáz értelmiségit vittek a munkatáborba. Pontosan nem lehetett tudni, hogy mi zajlott ott, de rémhírek terjedtek. A Lengyel Földalatti Állam eldöntötte, hogy küld valakit a táborba, hogy feltárja, mi is történik ott valójában. Varsóban is folyamatosak voltak a razziák, azaz a németek lezárták egy adott utca egy szakaszát, és akit ott találtak, vagy munkatáborba hurcolták, vagy ha nem voltak rendben a papírjai, akár helyben agyon is lőhették – fejtette ki Karol Biernacki.
Witold Pilecki önként jelentkezett az akcióra. Egy razzia során egy varsói lakásban ütöttek rajta a németek, onnan szállították Auschwitzba. A kezdeti sokk után már az első tábori napján elkezdte a konspirációs munkát, az ellenállás megszervezését és a németek módszereinek feltérképezését.
Szigorúan őrizték a tábor titkait, de voltak foglyok, akiket családjuk ki tudott vásárolni az SS-katonák lefizetésével. A szabadon bocsátáskor mindenkinek elmondták, hogy komoly retorzióra számíthat, ha felfedi a tábori eseményeket. Sokakat később el is fogtak, és vissza is hurcoltak a koncentrációs táborba.
Három dokumentum
Pilecki több esetben a szabadulókkal juttatta ki jelentéseit a Lengyel Földalatti Állam vezetőinek. Az első komoly jelentést rabságának 7. hónapjában küldte, amely eljutott a londoni lengyel kormányhoz és a szövetségesekhez.
A lovassági kapitány 2 évet és 7 hónapot töltött Auschwitzban. Az élete a tábor többi foglyához hasonlóan minden nap minden percében halálos veszélyben forgott, de munkáját nem adta fel. Amikor úgy érezte, hogy teljesítette a küldetését, eldöntötte, hogy megszökik.
– Pilecki Tomasz Serafinski álnéven tartózkodott Auschwitzban. Miután megszökött, Varsóban kitört a felkelés, amelyhez Pilecki is csatlakozott. Akkor írt egy 30 oldalas, második jelentést az auschwitzi orvosi kísérletekről. A felkelés vereségét követően Pilecki egy bajorországi tiszti hadifogolytáborba került. Miután az amerikaiak felszabadították a fogolytábort, Pilecki azonnal jelentkezett az akkor Olaszországban állomásozó 2. lengyel hadtestnél, ahol a felettesei utasították, hogy írja le még egyszer az auschwitzi tapasztalatait. 1945 nyarán San Giorgióban született ez a 104 oldalas jelentés, amelyet mi kötetbe rendeztünk – részletezte Karol Biernacki.
A könyv nem irodalmi mű, hanem egy halállal, szenvedéssel, tragédiákkal teli kordokumentum, forrásközlés. A konzul Rotár Krisztina történész-levéltárossal több mint másfél éven át dolgozott a köteten. Négyszáznál is több lábjegyzetben, a Michał Siwiec-Cielebon lengyel történész által összeállított jegyzetapparátus alapján magyaráztak el minden fogalmat és nevet, amelyek a mai olvasó számára kevéssé érthetők vagy ismertek lehetnek.
Mi állt a jelentésben?
– Nemegyszer elérzékenyültem fordítás közben. Annyira kegyetlen és élethű a leírása annak, ahogyan gyilkolták, alázták, fizikailag és lelkileg is tönkretették a foglyokat. Leírta például, hogy volt a táborban egy kivégzőfal, a tövében egy csatornával, ahol szabályosan folyt a vér. A szagát is leírta, és talán furcsán hangzik, de fordítás közben szinte éreztem magam is azt a szagot. Szörnyű volt – mondta el a levéltár-igazgató.
A németek a tábor bármely pontján, bármelyik pillanatban kiolthatták a foglyok életét, ha például megfelelő élelem és pihenés hiányában már nem bírták a gyötrő, kőkemény fizikai munkát, vagy éppen a többórás, olykor majdnem egész napon tát tartó vigyázzállást a tábor központi terén.
„Nehogy már valaki közületek azt higgye, hogy bármikor élve kikerül innen... az adag úgy lett kiszámolva, hogy 6 hétig tudtok itt élni; aki tovább fog élni... azt jelenti, hogy lop, aki lop, bekerül az S. K.-ba, ahol rövid az élet!” – ezekkel a szavakkal fogadta Pilecki transzportját Fritz Seidler, Auschwitz főparancsnok-helyettese. Az S. K. a foglyok csapatából elkülönített kommandót jelölte, akiket különösen szigorú bánásmód alá helyeztek, amit többnyire nem éltek túl. A beszéd után nem sokkal veszítette el Pilecki az első fogait, amiért a táblára rajzolt 4859-es azonosító számát a kezében, nem pedig a fogai között vitte, ahogy azt aznap elvárták a németek.
„A cél a mielőbbi idegösszeomlás elérése volt” – olvasható a jelentésben.
– Válogatott módszereik voltak a németeknek. Nem egyszerűen megölték az embereket, hanem borzasztó kínzásokat alkalmaztak. Fojtással gyilkoltak például. Van egy leírás a jelentésben, amely egy család kivégzését dokumentálta. Először az apát ölték meg, majd a csecsemőt, aztán a nagyobbik gyereket végezték ki, amit az édesanyának végig kellett néznie. Rengeteg ilyen szörnyűség van a kötetben – vette át a szót Rotár Krisztina.
Mi volt a cél?
– Hogy minél többen megtudják, milyen szélsőséges az emberi természet. Lehetünk karizmatikusak, kitartók, hazaszeretők, hősök, ugyanakkor olyan kegyetlenek is, amelyhez foghatót az állatvilágban sem tapasztalhatunk. Mindenekelőtt az ifjú generációnak kell megismernie ezt a jelentést, és elgondolkodnia az ember természetén, és nem utolsósorban arra kell törekednünk, hogy ébren tartsuk a valódi hősök emlékét – ismertette motivációját a kötet megalkotására Karol Biernacki, majd hozzátette, az ifjúság megszólításának szándékával kértek fel egy 18 éves lányt is a borító megtervezésére.
– Vági Kitti tervezte. Fontos, hogy a fiatalok megismerjék ezt a dokumentumot, mert bár történelemórán beszélünk ezekről az eseményekről, de a lényegre 45 perc kevés. Sok megrázó dolog van a könyvben, de talán éppen ezáltal kerül közelebb hozzájuk a történelem egy szelete, amit nem lehet zárójelbe tenni. Rengeteget tanulhatnak belőle. Fontos például kiemelni, amit a borító is hangsúlyoz, hogy Lengyelország áldozat volt, nem tettes – mondta Rotár Krisztina.
– Egy olyan embert akartunk bemutatni, aki nem pénzért vagy elismerésért, hanem hazaszeretetből vállalta a szenvedést és a halált. Hősdeficitben szenvedünk, pedig a valódi hősök köztünk jártak, járnak, tehát ne képregényekben és a fiktív világban keressük őket – tette hozzá Karol Biernacki.
A kötet első kiadásban 300 példányban jelent meg, és ingyenesen kérhető a Csongrád-Csanád Vármegyei Levéltárban. Hamarosan e-book formájában online is hozzáférhetővé válik.
Kommunisták végezték ki
Pilecki 1946-ban Olaszországból hazatért Lengyelországba, és megkezdte a konspirációs munkát az új megszállók, a szovjetek ellen. Igyekezett bőséges információt gyűjteni a lengyel ellenállás számára, de nem sejthette, hogy egy ideje megfigyelés alatt tartották. 1947. május 8-án tartóztatta le a kommunista érzelmű új lengyel hatalom.
„Azzal vádolták, hogy a lengyel fegyveres haderő II. hadtestének hírszerzési képviselője volt, így tehát a független lengyel hadsereg képviselője. Kifejezetten brutális kihallgatásoknak vetették alá...” – olvasható a kötet előszavában.
– Beengedték hozzá a feleségét, akinek azt mondta, hogy a szovjet kínzásokhoz képest Auschwitz semmiség volt – mondta a levéltár-igazgató.
Pileckit 1948. május 25-én lőtték főbe Varsóban, sírját a mai napig nem sikerült megtalálni. 2006-ban posztumusz a legmagasabb lengyel kitüntetéssel, a Lengyel Köztársaság Fehér Sas Érdemrendjével méltatták.
Ahogy a kötetben fogalmaztak, „Witold Pilecki élete csodálatos példája annak a magasztos eszmének, amely a lengyel hadsereg katonáit kíséri, s amely így hangzik: Isten, Becsület, Haza”.
Pileckit 2006-ban a legmagasabb lengyel kitüntetéssel, a Lengyel Köztársaság Fehér Sas Érdemrendjével méltatták.