Tovább él a Haris-ház

2023.01.11. 07:00

Virtuálisan körbesétálható az egykori kereskedőház

Hosszas kutatómunka után csaknem elkészült egy egykori, városképileg is meghatározó épület digitális helyreállítása. Niethammer Zoltán méretarányosan, eredeti, legelső formája szerint építette újra virtuálisan a Haris-házat.

Majzik Attila

Az interneten él tovább az ötven éve elbontott épület. Grafika: Niethammer Zoltán

A századfordulón még Szentes egyik meghatározó épülete volt a Haris családnak a főtér keleti oldalán álló üzletháza. Az építmény állaga az 1920-as évekre leromlott, felújítására pedig a gazdasági válság, majd pedig a háború miatt nem volt lehetőség. Végül a hatvanas évek végén elbontották, helyére pedig a köznyelvben „fehér házként” ismert épületegyüttes került. A Haris-ház azonban most – ha csak virtuálisan is – újra régi fényében pompázhat.

Virtuálisan születnek újjá az épületek

Niethammer Zoltán több mint huszonöt éve foglalkozik virtuális valóság modellezéssel: már elkészítette a derekegyházi öntözőhajó, a csobánci vár, a Szilassi-poliéder modelljét is, de a Föld mozgását is modellezte így a diákjainak.

A Kiss Bálint Református Általános Iskola pedagógusát több régi szentesi épület, mint a Zsoldos téglagyár vagy a régi Kiss Bálint iskola lemodellezése is foglalkoztatja, legutóbb pedig a Szentes és határának egyetlen középkori műemlékéről, a régészeti leletek alapján a 13. század második felében épült ecseri templom romjairól alkotott három dimenziós modellt.

Most Szentes egyik meghatározó, mára azonban már elpusztult épületét, a Haris-házat szeretné virtuálisan „feltámasztani”.

Ötven éve tűnt el

A mai szentesi Kossuth tér korábbi neve Piac tér volt: e főtér keleti oldalán állt a Haris-bazár épülettömbje. Miután a kereskedéssel foglalkozó família elbontatta régi, a teret elcsúfító házukat, 1892-ben egy új üzletház építtetése mellett döntött. Az 1892 novemberére elkészült földszintes sarokház hosszú éveken át volt meghatározó eleme Szentes arculatának.

Grafika: Niethammer Zoltán

Az egykor dekoratív épület állaga azonban az 1920-as évekre leromlott, és földszintes voltánál fogva már nem illett be a főtér időközben épült emeletes házai közé. Ezért az épületet emeletráépítéssel bővítették volna ki, ám a közbejött gazdasági válság, majd pedig a háború miatt a bővítés elmaradt.

Az 1960-as évek végén a város vezetői a felújítás helyett a Haris-ház elbontása mellett döntöttek, a helyén egy funkcionalista szemléletű, hatemeletes, alól üzletsorral tervezett szalagház készült el 1973-ban.

Majdnem kész

Az épület virtuális rekonstrukciója jól halad, Niethammer Zoltán szerint körülbelül 80 százalékos szinten készült el. A pedagógus szerint munkájának a legnehezebb és leghosszabb ideig tartó része az anyaggyűjtés volt. Rengeteg nyilvános képtárat nézett át, megpróbálta a legnagyobb felbontásban megszerezni a régi képeket. Ezekből a képekből kiderült, hogy az idő múlásával jelentősen változott az épület homlokzata. Végül úgy döntött, hogy az eredeti, legelső formát próbálja megrajzolni 3D-ben. Hozzátette, rengeteg segítséget kapott a „Szentes élete régen – képekben, dokumentumokban” közösségben, elsősorban a feltöltött fényképek, képeslapok formájában.

Miután ezek alapján elkészült a méretarányos online modell, beállította a színeket, a fényeket és a virtuális kamerákat. A webglbasic.com oldalon két változat is látható a Haris-házról: az elsőben tetszőleges szögből megnézhető a modell, a másodikban pedig a talaj szintjén lehet virtuálisan körbesétálni az épületet.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában