Szentes

2022.02.01. 19:59

Helyi érték lett a citeraszó

A magyar kultúra napján három új elemmel bővült a települési értéktár: „a szentesi téglakészítés emlékei” önálló téglagyűjtemény és a „Veker-zugi kultúra” néven ismert régészeti lelőhely mellett a Pengető citerazenekar munkásságát is „szentesikummá” nyilvánították. A zenekar 1995 óta működik a mostani felállásban, de a citeramuzsikának a hetvenes évek óta komoly hagyománya van a városban.

Majzik Attila

Fotó: Vecseri Ferenc

A Pengető citerazenekar 1995 óta működik a Szentesi Művelődési Központ csoportjaként és támogatásával, de a zenekar a megalakulása időpontját 1976-ra teszi. 

 

 

Az elmúlt évtizedekben a Pengető lett a város egyik legismertebb népzenei együttese: több országos arany minősítéssel, nívódíjjal, Arany Páva díjjal, KÓTA-nagydíjjal rendelkeznek. Többször felléptek nemzetközi fesztiválokon, így jártak Lengyelországban, Szerbiában és Erdélyben is. A város hazai és nemzetközi hírnevének öregbítéséért végzett magas színvonalú munkájukért 2001-ben Csongrád Megye Alkotói Díját, 2005-ben pedig Szentes Városért emlékérmet vehettek át. 

 

 

Nagy hangsúlyt fektetnek az utánpótlás-nevelésre is, a Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskola citera tanszakáról folyamatosan érkeznek az új tehetségek az együttesbe. 

 

A települési értéktárba került a Pengető citerazenekar.  Fotó: Vecseri Ferenc

Évtizedek óta pengetik 

 

 

– Nekem Jós Józsefné Terike néni adta át a stafétát, az együttes alapjait ő tette le még 1976-ban. Az alapító tagok közül egyébként öten még ma is zenélnek – mesélte Mélykútiné Németh Kornélia, a Pen­gető citerazenekar vezetője. 

 

 

A zenekarnak jelenleg tíz tagja van, de nemcsak szentesiek, muzsikálnak velük fábiánsebestyéniek, szegváriak is. Az évek során sokan megfordultak a Pengetőben, volt, aki csak néhány évig, más évtizedekig zenélt az együttesben. Az utánpótlás-nevelésben is erősek: náluk játszott többek között a mára már sikeres népzenészként ismert Debreczeni-Kis Helga is. 

 

 

Megfog a citera 

 

 

És hogy mi tartja össze évtizedek óta ezt a közösséget? A népzene szeretete, feleli Mélykútiné Németh Kornélia. 

 

 

– Aki meghallja a muzsikánkat, azt megfogja a zene kisugárzása, a hangulata. Ha mi mosolygunk egymásra a színpadon, az a közönségben is jó érzést kelt. Büszkék vagyunk arra, hogy továbbadjuk a magyar népzene szeretetét és művelését – mondta a zenekar vezetője. 

a legfontosabb elismerés 

 

 

Mint Mélykútiné Kornélia elmondta, az együttes csaknem fél évszázados múltja során sok szép szakmai elismerést kapott, de az, hogy a város értéktárába választották munkásságukat, mindennél többet ér. 

 

 

– Amikor átvettem az elismerő oklevelet, lepörgött előttem az a negyvenkét év, amióta muzsikálok. Rengeteg szakmai díjat kaptunk az évek során a megyei alkotói díjtól kezdve az Arany Páva díjakig, de ez az elismerés sokkal több, egy hatalmas megtiszteltetés. Ez motivál bennünket, hogy minél igényesebben, minél nagyobb szeretettel forduljunk a népzene és egymás iránt – összegzett a citerazenekar vezetője. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában