A makó anno sorozat tizedik részét mutatták be

2021.10.06. 11:29

Egy újabb kötetben elevenedik meg a múlt

Tíz év alatt tíz kötet, valamennyi értékes és érdekes azoknak, akiket érdekel a múlt – ez a civil ötletként indult Makó Anno könyvsorozat. Legfrissebb darabját most mutatták be a József Attila Városi Könyvtárban.

Szabó Imre

A könyvbemutatóra sokan kíváncsiak voltak. Fotó: Szabó Imre

Fotó: Szabó Imre

A millenniumtól a rendszerváltásig mutatja be Makót régi fotókkal, illetve ezek kiegészítéseként könnyed stílusban megírt történeti visszatekintésekkel a Makó Anno könyvsorozat legfrissebb, igényes kivitelű darabja. Sorrendben a tizedik, de a hetedik olyan, amely a városszerte ismert gyűjtő, Halász Tamás munkájára, ötleteire épül elsősorban. Vele és Forgó Géza történésszel Varga Márta beszélgetett a helyi könyvtárban az újdonságról.

A könyvbemutatóra sokan kíváncsiak voltak.
Fotó: Szabó Imre

Mint elhangzott, a másfél év alatt összeállt könyv két része közül az egyik, az 1945 előtti, a másik az ezt követő időszakkal foglalkozik. Szó van benne az ipartestület és a helyi tűzoltóság történetéről, önéletrajzot írt hozzá Bogdán Károly, akinek sok fotója is megtalálható az albumban, és láthatók benne utcákat, tereket, épületeket ábrázoló régi fo­­tográfiák, utóbbiak közül né­­hány ma már csak képen látható. Néhány, eredetileg fe­­­­kete-fehér fotót utólag kiszíneztek. Sok korabeli plakátot is találhat a könyvben az olvasó. A talán legérdekesebb fejezetben a régi fotók, és mellettük Mágori Balázs frissen készült felvételei segítségével azt lehet összevetni, milyen volt a régi Makó, és ugyanaz a helyszín napjainkra milyenné lett.

Azt is megtudtuk, hogy a kötetek nem előre eltervezetten, hanem spontán módon íródtak, annak függvényében, hogy éppen milyen fotók, do­kumentumok kerültek elő. A következő, nyolcadik kötetről Halász Tamás egyelőre annyit árult el: nagyon sok régi báli meghívó van a birtokában, amelyek érdekes kordokumentumok, és ezeket is érdemes lenne valamilyen formában közkinccsé tenni.

A könyvsorozat egyébként a közelmúltban elhunyt nyugalmazott mú­­zeumigazgató, Tóth Ferenc ajánlására bekerült a makói értéktárba, és ennek nyomán most a megyeinek is része lett.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában