2021.07.30. 18:57
Húsz év anyagából készült a vásárhelyi kiállítás – Galéria
Vásárhely művészeti hagyománya igazán különleges, érezhető benne az ősiség – fogalmazott Éles-Varga Erika iparművész Értékteremtés című tárlat megnyitóján. A gyűjteményes kiállítás a korábbi kerámia szimpóziumok anyagából válogat a Hódmezővásárhelyi Nemzetközi Kerámia Központban.
Nemzetközi kerámiai központ kiállítás. Fotó: Török János
Fotó: Török János
– Alföldi ember vagyok, alföldi gondolkodással, ebben a közegben érzem magam igazán otthon és biztonságban. Az alföldi ember mindent tisztán, egyértelműen lát maga előtt. Ezt keressük a tájképeken, a szimbólumokban, gesztusban, művészeti jelképekben, jelekben. Ezt a fejemben élő hangulatot akartam akkori műveimen megörökíteni – fogalmazta meg Éles-Varga Erika iparművész.
A samott megengedő játéka
A békési alkotó jelenleg Herenden dolgozik, a 2013-as szimpóziumon készült alkotásait találjuk meg a tárlaton. Az önthető változatú samottal dolgozott.
– Biztonságos, hálás, színezhető, minden feszegetést elbír, nem reped, földközeli, természetes és szabad
– összegezte az alapanyagot Erika. Szerinte tökéletes ahhoz, hogy visszaadja az alföldi szabadság érzését. Ugyanakkor kedves, puha, ám érdes is egyszerre, megengedő, tehát képes akár a végletes játékra is.
– Vásárhely művészeti hagyománya igazán különleges, érezhető benne az ősiség
– tette hozzá.
Gyárakban az alkotók
Az egyebek mellett Komáromot és Losoncot is megjárt gazdag anyag hazaérkezett Vásárhelyre, a Nemzetközi Kerámia Központba; az újra és újra megrendezett szimpóziumok, illetve a Művésztelep alkotásaiból válogat a tárlat. Megmutatva, hogy a meghívottak miként éltek a nagyon gazdag technikai, technológiai lehetőségekkel, mit jelent a kerámia- és porcelángyárak jelenléte.
Gyűjteményes kiállítás az elmúlt 20 év kerámia szimpóziumainak anyagából – Fotók: Török János
Évente 10-15 művész merülhet el a munkában, különféle anyagokkal és technikai megoldásokkal kísérletezve. Ahogy az emblematikus vásárhelyi művészeti munka motorja, Pannonhalmi Zsuzsa, a központ vezetője fogalmazott: a helyi alkotói közösségek anyaghasználatát főként a kerámia előállításával foglalkozó gyárak határozzák meg, sajátos karaktert, sokrétű megoldásokat biztosítva.
Ipar és művészet
Vásárhelyen már a huszonnegyedik kerámia szimpóziumra készülnek idén szeptemberben, a meghívott alkotók ismét bőséges kínálatból, mintegy ötven körüli anyagból választhatnak. Az ipar és a művészet emblematikus kapcsolatát a tárlat pénteki megnyitóján Frankó Gábor a Guy Degrienne Alföldi Porcelángyár vezérigazgatója képviselte.
Felidézte a Majolikagyár ipari méretű üzemének 1912-es megalakulását, majd annak nyomdokain haladó, 1968-ban létrehozott Alföldi Porcelángyár történetét.
A művészeti vonalhoz visszakanyarodva a hagyományos vásárhelyi fazekasság és az arra alapozott kerámiaipar, a népi örökségből kialakuló polgári lakáskultúrát említette.
A szimpóziumok az ipar és a művészet erős kapcsolatát képviselik, hiszen az alkotók a gyárakban alkalmazott ipari technológiákat felhasználva formálják műveiket. Az ipari termelés és a szabad alkotói kreativitás együttműködése Frankó Gábor szerint különösen hasznos és látványos.