2021.10.10. 15:06
Zárult az idei Vásárhelyi Kerámia Szimpózium
Edényfogó gomb öntőformáját, tálaló edényt és megannyi ipari technológiát felhasználva alkottak ismét a Vásárhelyi Kerámia Szimpózium művészei hat héten át. A gyári környezet ismét inspirálóan hatott az alkotókra.
Hódmezővásárhely – 2021.10.08. Keramikusok készülnek a hétvégi kerámia szimpóziumra a porcelángyárban. Képen: Várbíró Kinga Evelin keramikusművész. Fotó: Karnok Csaba (KC) – Délmagyarország (DM)
Fotó: Karnok Csaba
Csak részben zárta le a hathetes művészeti munkát a Natura elnevezésű XXIV. Vásárhelyi Kerámia Szimpózium szombati eseménye a Nagy Sándor utcai Nemzetközi Kerámia Központban. A folyamat nem csupán a szeptember-októberi időszakra korlátozódott, az előzetes alkotói elképzelések olykor itt találnak új utakat, másokat a gyári környezet, az ipari technológia inspirál.
Ahogy Pannonhalmi Zsuzsa, a Kerámia Központ vezetője fogalmazott, a szombati szinte rögtönzött kiállítás a majdnem forró alkotásokból.
A résztvevő keramikusművészek a hagyomány szerint maguk mutatják be az új alkotásaikat, hogy mit miért és hogyan csináltak.
Félig kész munkáik jól mutatják a keretek közé nehezen szorítható alkotói folyamatokat. Formanek Zsuzsa és Várbíró Kinga még az utolsó napon is a vásárhelyi Alföldi Porcelán Edénygyár egyik műhelyében dolgozott.
Várbíró Kinga idén negyedjére vett részt a vásárhelyi szimpóziumon. Sokféle technológiát, színt és anyagot kipróbálhatott már, mindig izgalmas kísérletezés, játék ez az időszak.
– A gyárban töltött hetek segítik az elmélyedést. Véletlenül jönnek az ötletek, hogy a kitalált alakzatokhoz mit használhatunk fel öntőformaként – mondta a keramikus, akit az ikebanához hasonló növénytartók inspiráltak. A szirmok víztartó bibéihez mozsár formákat használt, mindezek tartójaként pedig az úgynevezett gourmet tálat, azaz tálaló edényt választotta.
Formanek Zsuzsa viszont groteszk figuráihoz levesestál-fogantyúk készítéséhez használt öntőformát választott.
Az emberi lelkeket jelképező alakokat fehér porcelánból és fekete kőedény-anyagból állította elő a keramikusművész. Mindezt egy elhagyott, budapesti templom ihlette. A vasbeton építménybe terveznek egy későbbi kiállítást.
A Natura szimpóziumon részt vett Albert Ildikó szobrászművész, Csala Zsuzsa, Feketű Boglárka, Formanek Zsuzsa, Hadie M.Rabie, Pannonhalmi Zsuzsa, Segesdi Borbála, Sinkovits Zsuzsa és Várbíró Kinga Evelin keramikusművészek, valamint Szabó Gábor szobrászművész.