2021.07.05. 18:00
Vajon kiderül a mindszenti főoltárkép alkotójának neve? – Fotók
Gödre, egy restaurátor-műhelybe vitték a mindszenti Mindenszentek templom főoltárképét. A hatalmas méretű olajfestmény leszerelése és szállíthatóvá tétele többórás munka volt. Ha minden a tervek szerint alakul, a barokk festmény karácsonyra kerül vissza a helyére. Addig nagyon sok munkájuk lesz vele a restaurátoroknak.
Több mint félnapos munkával tették szállíthatóvá a hatalmas, 4,2 x 2,1 méteres főoltárképet. Fotó: Kovács Erika
Mindszenten pénteken két restaurátor és két segítőjük több mint fél napig dolgoztak azon, hogy szállíthatóvá tegyék a templom főoltárképét, amelyet felújítanak. A restaurálás több milliós költségét Lázár János országgyűlési képviselő finanszírozza.
A 4,2 x 2,1 méteres festményhez nem volt könnyű hozzáférni az oltár közelsége miatt.
Alig látszanak az alakok
A restaurálást Fazekas Gyöngyi és asszisztensként P. Mürschberger Zsuzsanna restaurátorok végzik majd, akik aktívan részt vettek a kép levételében is.
– A templom a XIX. század elején épült. A főoltárkép idősebb, azt a XVIII. században festette egy művész, akinek a nevét nem tudjuk. Még a korábbi templom része volt ez a főoltárkép, amit beépítettek az újba
– mondta Fazekas Gyöngyi. A főoltárkép talán a legrégebbi barokk alkotás a megyében. A festőművész több mint száz alakot ábrázolt, amiből mára alig látszik valami. A főoltárkép nagyon rossz állapotba került, a felülete szennyezett, a lakkréteg elsötétedett. A megkopott aranyozású keretléceket és az oszlopfőket eszi a szú.
Üzenet 1934-ből
– A főoltárképet valószínűleg 1934-ben felújították, mivel láthatóak rajta átfestések, ragasztások. A második világháború alatt érhették a festményt az újabb sérülések
– vélte a restaurátor.
A templom 2020-as felújítása előtt utoljára az 1930-as években történt ott hasonlóan nagy volumenű munka. A kép leemelésekor kiderült, az akkori mesterek 87 évvel ezelőtt diszkréten meghagyták a nevüket az utókornak. Ezt olvastuk a falon: „Ezen templomot festé Molnár Ferencz szentesi festőmester 1934. XII. hó 22. Munkások: Sirovszky Mihály aranyozó Szeged, Horváth Sándor fényező Szentes.”
A restaurálás során akár elő is bukkanhat a mindszenti főoltárkép festőjének szignója – Fotók: Kovács Erika
A kép a vakkeret alatt szögekkel volt a falfülkéhez erősítve. A régi mesterek mindenre gondoltak. A festmény ugyanis nem a falra került, hanem egy vakablak-szerű falfülkére, aminek boltívén két nagy méretű lyukat is láttunk, amelyek tulajdonképpen szellőzők a padlás irányába.
Ragasztóval kenték át
A festmény leemelése után a restaurátorok papírragasztóval kenték le a felületét, amire fátyol került. Száradás után a képet lefejtették a keretről és feltekerték egy speciális dobra, így szállították el.
– Egy ilyen oltárkép restaurálása hónapokig tart. Négyzetcentiméterről négyzetcentiméterre haladunk. Decemberben kerül vissza a festmény a helyére
– tudtuk meg Fazekas Gyöngyitől. A kép alkotója jelenleg ismeretlen, de még előfordulhat, hogy megtalálják a művész szignóját valamelyik sarokban.