2021.03.29. 18:30
Százhúsz éve született Istók Margit zenetanár
A makói zeneiskola falán emléktáblája van, nevét alapítvány is viseli – az országos hírű makói zenepedagógus, zongoratanár, Istók Margit 120 esztendeje született.
Évfolyamának ígéretes tehetsége volt Istók Margit.
Istók Margit tipikus értelmiségi családból származott. Zenei tehetsége annyira nyilvánvaló volt, hogy szülei a leghíresebb tanintézetek egyikébe, a budapesti Szent Erzsébet Nőiskolába íratták be. Itt Erkel Ilona, a nagy zeneszerző unokája oktatta zongorára. Később a Zeneakadémiára már fölvételi nélkül jutott be. Évfolyamának nagy ígéreteként tartották számon, de ínhüvelygyulladás támadta meg. Többször megoperálták, mégis visszatért betegsége, így örökre lemondott a koncertező művész pályájáról.
Hazakerülve belefogott a zongoratanításba. Évtizedeken át tanított a városi munkaközösség keretein belül, majd 1968-ban a Bolemann Dénesné kezdeményezésére létrejött makói zeneiskola alapító tanára lett és maradt szinte élete végéig. A tehetséges növendékekért érzett felelőssége vezette arra, hogy saját alapítványt hozzon létre. 1995-ben halt meg Makón, végrendeletében József Attila utcai házát, benne minden ingóságát Makó városára hagyta azzal, hogy benne a Művészetek Háza legyen – írta Gilinger Katalin a róla szóló 2017-es életrajzban.
Az Istók-ház felújítására az önkormányzat egyelőre keresi a pályázati forrást. A benne fellelhető több ezer darabos hagyatékot a makói múzeum munkatársai dolgozzák fel.
– Ha nem lenne járvány, ezekből már most tudtunk volna kiállítást rendezni
– mondta Szikszai Zsuzsanna, az intézmény vezetője. Nagy múltú, az országot és a világot járó polgári család hagyatékáról van szó, a szakembereket mégis meglepte, mennyi értékes relikvia bukkant elő már eddig is – így például egy százhúsz darabos egyedi családi étkészlet, vagy egy hatalmas képeslapgyűjtemény, több, száz évnél is idősebb darabbal.