2021.01.25. 08:28
Online régészeti előadás a Tornyaiból
2021-ben is folytatódik a Korok, kultúrák, lelőhelyek sorozat.
Az egykori Csomorkány mezőváros területén zajlott kutatásokról és annak eredményeiről tekinthetik meg Béres Mária régész, feltárásvezető online előadását január 27-én, szerdán 17 órai kezdettel a Tornyai János Múzeum Youtube-csatornáján csatornáján a földbe rejtett múltunk iránt érdeklődők.
A hódmezővásárhelyi közgyűjtemény 2019-ben kezdett tematikus régészeti feltárásba az 1596-ban elpusztult Árpád-kori eredetű Csomorkány település területén. A templomrom körüli térségben végzett kutatások – a közösségi régészeti terepbejárások, felszíni leletmentés mellett fémdetektoros és talajradaros felméréseket is végeztek a múzeum szakemberei eredményeit a Korok, kultúrák, lelőhelyek régészeti előadásán ismerteti Dr. Béres Mária régész.
– Ez a magyarországi egyik legnagyobb, éveken átívelő régészeti vállalkozás – mondta kérdésünkre korábban, a leletanyag tavaszi begyűjtésekor Béres Mária, amikor az időjárás és a mezőgazdasági munkálatok szűk keresztmetszetében kutatták az apróbb leletanyagokat. A török pusztítás után hét- nyolcszáz ember lakhatta a csomorkányi templomot körülölelő egykori Árpád-kori települést. A begyűjtött leletanyag megmutatja az avar, a germán időszak, illetve a honfoglalás kori betelepültséget, de a település középkori időszakát is. A tavalyi magnetométeres kutatással pedig arra keresték a választ, vajon a környéken állt-e római kori menettábor és udvarház.