Makó

2020.09.04. 10:39

A bukovinai kitelepítésekről is volt szó a makói néprajzkutatók találkozóján

A Néprajzkutatók V. Makói Találkozóján tartott előadást 2020. szeptember 2-án Végső István történész (Clio Intézet). A József Attila Múzeum szervezésében megvalósult eseményen számos kutató beszélt szakterületének egy-egy szegmenséről.

delmagyar.hu

Fotó: Nagy Gábor

A kiskunhalasi történész a bukovinaiak két sikertelen letelepedéséről adott számot. A többek által kezdeményezett, majd a magyar kormányzat által is felkarolt összefogás eredményeként 1883 első felében mintegy 3520 bukovinai magyar jött a Kárpátokon túlról az Al-Duna vidékére, és 125 család Arad vármegyébe dolgozni, letelepedni.

Később 1888 és 1910 között közel kétezer bukovinai érkezett Bánátba, Partiumba és Erdélybe. Végső István történész beszámolt róla, hogy a bukovinai székelyek, csángók magyarországi telepítési akciója keretében Kiskunhalasra is érkeztek a dualizmus korában dolgozni vágyó családok. 1883-ban egy harka-pusztai nagygazda próbálkozott a főként Andrásfalváról érkezett emberekkel.

Vezetékneveik is tipikusan a bukovinai magyar falvak kapcsán beazonosíthatók. Az andrásfalviak viharos távozása a futóhomokról és országos port kavart a vita. 1903-ban már kevésbé ismert, helynevet is generáló betelepülés történt, hasonló eredménnyel. Pirtó-pusztán sem találták meg a számításukat a város leggazdagabb család birtokán a bukovinaiak. – áll a rendezvényről szóló sajtóközleményben.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában