23 órája
Van, aki szerint a száraz november egyenes út a guminőhöz
Már 8 éves az a kampány, ami arra akarja rávenni a magyarokat, hogy egy hónapig ne igyanak, éljenek alkohol nélkül és tapasztalják meg ennek a jótékony hatásait. Körképünkből kiderül: a Száraz novemberről a kocsmákban, sörözőkben fogyasztók is tudtak, de úgy gondolták, nem csatlakoznak a kampányhoz. Ahogy egyikük fogalmazott: egy nap 2-3 liter folyadékot mindig meg kell inni.
– Nem is hallottak róla vendégeink, mert különben biztosan poénkodtak volna rajta. Ma is telt ház volt, és a rövid fogyott jobban – mondta Szeged egyik belvárosi sörözőjében a pultos, mikor a Száraz novemberről kérdeztem. Hozzátette: nem kampány, hanem pénzfüggő, hogy az emberek isznak-e, vagy sem, ha van pénzük fogyasztanak, ha nincs, akkor nem, de az megfigyelhető, hogy manapság kevesebbet költenek italra, mert az élelmiszerek egyre drágábbak, enni pedig kell.
Levágnák az ujjukat?
– A magyar ember hamarabb vágná le bármelyik ujját, mint lemondjon az italról és csatlakozzon egy ilyen kezdeményezéshez. A munka nélküli november, vagy bármelyik hónap sokkal népszerűbb lenne – közölte lesújtó véleményét az egyik alsóvárosi kocsma üzemeltetője, Gábor. Elárulta, volt életében másfél év, amikor nem ivott. Azt mondta, ő szívesen részt venne egy olyan kampányban, aminek a célja az lenne, hogy ne igyunk, és az italra költendő pénzzel valamilyen jó célt szolgálhatna.
Inni jó, a többi passzió
– Az alkoholmentes sör egyenes út a guminőhöz, mert inni jó, szeretkezni jó, a többi meg csak passzió – fogalmazta meg álláspontját lényegre törően János az igazságos királyunkról elnevezett sörözőben, a megjegyzést egyik ismerősének is címezve, aki kék címkés üveggel ült le a szomszédos asztalhoz. Majd nagyot kortyolt a söréből, asztaltársa, Csonka Imre csatlakozott ekkor a beszélgetéshez.
– Nem hallottam még a Száraz novemberről, de nem is tartom be. Egyébként egy nap 2-3 liter folyadékot inni kell, ami lehet víz, üdítő vagy alkohol, magam az utóbbira szavazok – mondta, János „igazát” alátámasztva.
– Én száraz vagyok, kizárólag ásványvizet iszok! – szólt a témához a pultos.
Száraz november, ismerősei tartják
A közeli zöldségesben paradicsomot vettem, és szóba került – pedig a helyszín nem indokolta... – a Száraz november.
– Hallottam róla, a rádióban is többször beszéltek erről. Pár ismerősöm megfogadta, hogy nem iszik ebben a hónapban, és eddig sikerrel tartják vállalásukat, sőt olyanról is hallottam már, aki, – ha jól emlékszem három éve –, a Száraz novemberrel szokott le végleg az alkoholról. Jó kezdeményezés – mondta el gondolatait az eladó, Bán Brigitta.
Fogadás
Hazafelé tartva a nap végén beugrottam az egyik petőfitelepi sörözőbe, ahol ismerősökkel találkoztam. Megrendeltem rozé hosszúlépésemet és közben a társasághoz fordulva kérdeztem: halottak már a Száraz novemberről? Egyöntetű igen volt a válasz, de a jelek szerint nem csatlakoztak hozzá.
– Nyugdíjasoknak nem is kell – közölte álláspontját Sanyi bácsi, amivel Misi bácsi bólogatva egyetértett.
– Már a munkahelyen is említették, ott is beszéltünk róla és a 12 fős kollektívából két kolléga tartja is a Száraz novembert. Úgy hallottam, még fogadtak is, hogy melyikük bírja tovább, amit úgy eszeltek ki, hogy igazából egyikük sem veszít majd – vette át a szót Sanyi. Megjegyzés: a látottak és tapasztaltak alapján a teszteltek közül egyik vendéglátóhely forgalmát sem csökkentette a Száraz november – legalábbis eddig.
Közösség formálódottA Száraz november a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Drogambulancia Alapítvány 2016-ban létrehozott kihívása, amit az angol Sober October mintájára Magyarországon Rácz József pszichiáter vezetett be. A kihívás résztvevői által formált, egymást segítő online közösség célja az egy hónapos alkohol-mellőzés során előjött gondolatok megosztása, problémák kibeszélése, egymás segítése, közösség teremtése akár az online térből kilépve is, az év minden hónapjában. |