A jövő gyógymódja

2024.11.07. 18:40

Az mRNS-nek köszönhetően óriási léptékben halad a rákterápia – galériával

Karikó Katalin és Nobel-díjas társa, Drew Weissman tartottak csütörtökön sajtótájékoztatót Szegeden. Az mRNS hasznosításának legújabb fejleményeit ismertették: számos súlyos betegségre gyógymód lehet felfedezésük.

Timár Kriszta

Két napon keresztül Szegeden tanácskoznak a világ vezető tudósai, akik az mRNS technológiát, illetve annak hasznosíthatóságát kutatják. A rendezvényt csütörtökön Karikó Katalin nyitotta meg, a délelőtt folyamán pedig előadást tartott Drew Weissman is, aki a magyar kutatónővel együtt kapta meg a Nobel-díjat az mRNS alapú vakcinák orvosi technológiájának kifejlesztésének megalapozásáért. Ők ketten tartottak sajtótájékoztatót a tudományos rendezvényről, illetve beszéltek a legújabb kutatási eredményekről is.

mRNS, Karikó Katalin, rákterápia
Az mRNS sok súlyos betegségre gyógymód lehet – ezek részleteiről beszélt a két Nobel-díjas Szegeden. Fotó: Török János

Az egyik legaktuálisabb kérdés a Nobel-díjas technológiával kapcsolatosan, hogy az mire használható. Ami a gyógyszergyártás területét illeti, Karikó Katalin elmondta, hogyha a végső termék egy fehérje, a megfelelő termék kiválasztása mRNS-sel sokkal gyorsabb, és a technika is sokkal olcsóbb. Talán ennél is érdekesebb lehet azonban felfedezésük betegségek gyógyításában betöltött szerepe.

Gyógyíthatatlan betegségekre lehet megoldás az mRNS

A Moderna és a BioNTech nagyon sok klinikai kutatási fázisban vesz részt

 – mondta el Drew Weissman. 

 A bőrrák és a hasnyálmirigyrák tekintetében vannak már ígéretes eredmények. Azt hiszem, még gyerekcipőben jár az immunológiai rákterápia, de nagyon jó nyomon vagyunk, óriási lépésekben haladunk. Limfómákat, leukémiákat már 60-70 százalékos eredménnyel javítottuk, ezek korábban halálos betegségnek számítottak. A vírusalapú vakcinák – például az influenzaoltás – tekintetében pedig már harmadik fázisú klinikai tesztek vannak, tehát itt küszöbön áll már ezeknek a gyógyszereknek a piacra lépése

 – sorolta. Előadásában egyébként azt is megemlítette, hogy a HIV, a hepatitis C-vírus, a 2-es típusú herpeszvírus és a malária ellen is dolgoznak vakcina kifejlesztésén.

Karikó Katalin megemlítette, hogy a daganatokkal kapcsolatosan folynak másfajta vizsgálatok is. 

 Én részt vettem egy olyan projektben is, amelyben speciális antitesteket hoztunk létre. Ezek kifejezetten rákra specifikus fehérjéket ismernek fel a rákos sejtek felszínén 

– magyarázta. Hozzátette: nagyon sok más terápia is van klinikai fázisban. 

Azt gondolom, hogy a következő öt évben óriási előrelépést látunk majd az mRNS-t használó terápiák elfogadásában

 – jelentette ki.

Az újfajta gyógymódot el is kell fogadtatni

A két Nobel-díjas egyetért abban, hogy tenni kell a tudományos eredmények társadalmi elfogadtatása érdekében. 

Kutatóként a legjobb, ha azt tesszük, hogy megszólítjuk a közönségünket, beszélünk a nyilvánossággal és elmagyarázzuk, hogy mi az RNS, mire képes és mire nem. Fel kell venni a harcot azokkal a téves ismeretekkel, amelyek keringenek, méghozzá tények segítségével 

– jelentette ki Drew Weissman.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában