2024.11.11. 09:20
Károlyi László húsz éve irányítja a szentesi vállalatot
Az Érték és Minőség Nagydíj életműdíjával tüntették ki Károlyi Lászlót, a szentesi Legrand Magyarország Zrt. vezérigazgatóját. Károlyi László idén húsz éve áll a villamossági és informatikai termékek és rendszerek gyártásával foglalkozó Legrand Magyarország Zrt. élén.
Károlyi László Aradon született. Magyar általános iskolába és gimnáziumba járt. Gyermekkorában nem gondolta volna, hogy az élet azt hozza, hogy mindent maga mögött hátrahagyva Magyarországra költözik a családjával. Ennek már 34 éve.
A fiatal évei a Ceausescu-diktatúra éveire estek
A temesvári egyetemen 1983-ban számítástechnikai mérnökként diplomáztam. Ott már nem volt magyar nyelvű képzés, mindent románul tanultunk. A diploma kézhezvétele után, mivel jó eredményt értem el, jobb álláshoz juthattam. Temesváron választhattam állást egy számítógépközpontban, majd később átkerültem Aradra, egy országos vállalthoz. Óraadóként tanítottam a temesvári egyetem aradi főiskoláján. A feleségem is Temesváron végzett, ő az orvosi egyetemre járt. Ez az időszak a Ceausescu-diktatúrára esett
– avatta be lapunkat élete egyik legnehezebb döntésének előzményeibe Károlyi László, aki felidézte azt is, hogy nem volt egyszerű boldogulniuk az akkori Romániában, amit nehezített az is, hogy magyar nemzetiségűek voltak.
Károlyi László élete legnehezebb döntését hozta meg
– A nyolcvanas évek közepétől jegyrendszert vezettek be, így kaptuk például havi húsz liter benzint, de az élelmiszereket is jegyre adták. Csak a kijelölt helyeken lehetett beváltani a jegyeket. A fűtést és az áramot napi 3x2 órára kikapcsolták, pedig akkoriban még nagyon hideg telek voltak. Ennek az lett a következménye, hogy a kisfiunk asztmás lett. Ebben az időszakban Romániában mindenkinek volt útlevele, de azokat bent kellett tartani a rendőrségen. Ezek a momentumok is hozzájárultak a forradalomhoz, Ceausescu 1989 végén megbukott, a feleségével együtt kivégezték. A forradalom után azt gondoltuk, hogy most már csak jobb lehet, de 1990 tavaszán jöttek az öt halálos áldozattal járó marosvásárhelyi magyarellenes zavargások. Mindezek végül arra késztettek bennünket, hogy meghozzunk egy nehéz döntést. Hárman, az akkor 6 éves kisfiunkkal együtt, végleg eljövünk – mondta Károlyi László, aki több mint harminc év elteltével is nagyon nehéz szívvel gondolt vissza azokra az időkre.
Mindent elölről kellett kezdeni
– Eldöntöttük, hogy felszámoljuk, amink van. Saját lakásunk nem volt, ott mindenki pontszám alapján jutott lakáshoz. Mi éppen csak berendezkedtünk a kapott lakásban, az első karácsonyunkat töltöttük ott. A benne lévő bútorokat, amik a sajátjaink voltak, gyorsan eladtuk, ami megmaradt, elvittük a szüleinkhez. Húsvét környékén jöttünk át a hajnali órákban a gyulai határátkelőn, mert úgy gondoltuk, hogy akkor talán még nem nézik annyira át a csomagokat és nem jönnek rá, hogy nem kirándulni indulunk… Ami befért a Daciánkba, azt ugyanis elhoztuk, például a gyermekünk kis biciklijét. Hódmezővásárhelyre jöttünk, mert a feleségemnek itt voltak rokonai. Úgy gondoltuk, tovább megyünk Németországba, de a rokonok marasztaltak bennünket, és segítettek. Szegeden beadtuk a politikai menedékjog iránti kérelmünket. Villamosmérnökként már a megérkezésünk után nem sokkal kaptam munkát egy magánvállalkozónál. A feleségemnek ez egy kicsit nehezebben ment, mert honosítani kellett a diplomáját, végül sikerült a vásárhelyi kórházban elhelyezkednie, ahol ma is dolgozik. Később én egy Békés vármegyei céghez kerültem. Két év múlva magyar állampolgárságot is kaptunk és minden kölcsönt kihasználva új otthont teremtettünk magunknak – idézte fel Károlyi László.
A család két évig nem látogathatott haza, de a szüleik átjöhettek időnként Magyarországra, így tartották a kapcsolatot. Károlyi Lászlóék kislánya 1993-ban már itt született Magyarországon.
A Legrandhoz került
Időközben, 1992-ben, a szentesi Kontavill kereskedelmi igazgatói állást hirdetett. Károlyi László is jelentkezett a posztra. A cég hat hónapig tesztelte a jelölteket. 1992 decemberében már csak ketten maradtak versenyben az állásért. A következő év januárjában kellett visszamennie, de addigra privatizálták a céget, megváltozott a tulajdonos.
– A francia Legrand két vezetője fogadott, akik elbeszélgettek velem. Nem sokkal később visszahívtak, hogy a kereskedelmi igazgatói állást más kapta meg, nekem pedig felajánlották a modernizációs vezetői pozíciót. Az állami vállalati struktúrát kellett integrálni a nemzetközi nagy cégbe, a Legrandba. Ki kellett utaznom Franciaországba, ahol a különböző szakterületek vezetőivel is találkoztam. Első este az egyik tulajdonossal vacsoráztam, később kiderült, itt azt vizsgálták, milyen ember vagyok, majd a következő napokban kétórás váltásokban interjúkon vettem részt a vállalat vezetőivel. Átmentem a „vizsgán”, 1993 tavaszán a Legrand modernizációs vezetője lettem – mesélte el, hogyan került a szentesi céghez. A modernizációs vezetői poszt sok utazással járó, időigényes feladat volt, amiből nagyon sok tapasztalatot szerzett. 1996-ban a cég műszaki igazgatója lett, a termékfejlesztés, a logisztika és a beszerzés tartozott hozzá. A vállalatcsoport első nagy nemzetközi projektjének magyarországi felelősévé is kinevezték. Közben továbbtanult, megszerezte a Budapesti Műszaki Egyetem és a Lyoni Egyetem közgazdasági MBA diplomáját is. Károlyi Lászlót 2000-ben a francia vezetés gyárigazgatónak nevezte ki, minden hozzátartozott az értékesítés kivételével, de őt a cégirányítás üzleti oldala is érdekelte.
Az iráni munkát a család miatt mondta le
Az üzleti döntések határozzák meg a műszaki és a gyártási folyamatokat. Szerettem volna ezen a téren is megmérettetni magam, amit jeleztem a cégvezetés felé. Kaptam is 2003-ban egy lehetőséget, hogy a Legrand iráni országigazgatója legyek. A kislányunk akkor volt tíz éves, és Irán nem az a hely, ahol ő jól érezhette volna magát, úgyhogy visszautasítottam a lehetőséget. Felkínáltak egy másik állást Franciaországban, egy európai logisztikai bázis irányítása lett volna a feladat. Kiutaztam, hogy megírjuk a szerződést, de ott közölték, hogy a vállalatcsoport igazgatója meggondolta magát. Magamban elkönyveltem, hogy ez az ára annak, hogy nem fogadtam el az iráni megbízást. Hazajöttem. Nem sokkal később közölték, hogy Magyarországon komoly fejlesztéseket szeretnének, és kineveztek a Legrand Magyarország Zrt. vezérigazgatójának. Ennek májusban volt húsz éve
– említette meg a jubileumot Károlyi László.
Hogy milyen változáson ment át a szentesi Legrand Zrt. az elmúlt két évtizedben, jól jelzi, hogy míg akkor döntően a magyar piacra gyártották és értékesítették termékeiket, 9 milliárd forintos árbevételük volt és nullszaldósan zárták az évet, addig a következő évtől már nyereségesek lettek. 2009-re különválasztották a cég gyártói és kereskedelmi tevékenységét és egy logisztikai kft.-t is alapítottak. Idén 40 milliárd forinttal zárják az évet. A belföldi értékesítésük 10 milliárd forint.
Aktív társadalmi életet él
– Remek kollektívánk alakult ki a cégnél. A Legrand Zrt. nyújtja a kereteket, de hogy milyen a hangulat, ez tőlünk függ. Akkor leszünk értékesek, mint vállalat, ha jól teljesítünk. Emellett arra is törekszünk, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból, hogy mindenkinek jó legyen itt dolgozni. Az Érték és Minőség Nagydíj életműdíja ennek is az elismerése – fogalmazott Károlyi László, aki meghívott előadóként előadásokat tart a Szegedi Tudományegyetemen és a Corvinus Egyetemen. Két könyvet is írt. Emellett aktív társadalmi életet is él. A Magyar–Francia Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Szentes város díszpolgára és számos szakmai szervezet aktív tagja. Kitüntették többek között Az év projektmenedzsere, Az év üzletembere, Az év vezérigazgatója címmel is. Néhány hete pedig az Érték és Minőség Nagydíj életműdíját is átvehette.
A nagydíj több szempontból is fontos számára
– Az Érték és Minőség Nagydíjra korábban a Legrand Magyarország Zrt. többször is pályázott, több fejlesztésünkre is megkaptuk az elismerést. Egy idő után átálltunk a másik oldalra, hogy támogassuk a minőségi elkötelezettségben hasonlóan gondolkodó cégeket, vállalatokat, akik pályáznak a díjra. Hatalmas megtiszteltetés volt számomra, hogy megkaptam az életműdíjat, amit ugyan nekem ítéltek oda, de a teljes céggel, a jelenlegi és korábbi munkavállalóinkkal együtt érdemeltük ki.
Károlyi László elmondta, meglepődött és nagyon örült, amikor kiderült, hogy életműdíjat kap.
A díj visszaigazolás arra, hogy jól végzem a feladatom. Vezetőnek lenni nem könnyű feladat. Olyan döntéseket kell meghozni, amik sok embert érintenek. Ha egy döntés nem sikeres, annak hatásai lesznek a munkavállalókra is. A díjjal azt ismerték el, hogy a külső szemlélők úgy látják, hogy az értékek, amik mellett kiállok, vagy a döntések, amiket hozok, jó irányt mutatnak
– mondta Károlyi László.