Óriási a tét

16 órája

Az amerikai elnökválasztás kint élő szegediek szemüvegén keresztül

Az Egyesült Államokra figyel a világ. A szegedi származású Militár Iván szerint az amerikai elnökválasztás végeredménye más országok mindennapjait is befolyásolja, míg a sándorfalvi Kozma Attila úgy fogalmazott, óriási a tét, de az USA-ban élő emberek mindennapjaira egy elnökválasztás kisebb hatást gyakorol, sokkal fontosabb a helyi kormányzó személye. November 5-én elnököt választanak.

Becsei Dávid

Kamala Harris (balról) a Demokrata Párt jelöltje, míg Donald Trump a Republikánusé.

Fotó: Shutterstock

Négyévente még azok is az Egyesült Államokra figyelnek, akiket egyébként hidegen hagy a politika és a közélet. Az amerikai elnökválasztás nemcsak az ott élők életére lehet hatással, éppen ezért mindenki figyeli, mi történik a tengerentúlon. A Csongrád-Csanád vármegyéből az USA-ba költözött Kozma Attilánál és Militár Ivánnál érdeklődtünk, hogy milyen közhangulatot tapasztalnak a környezetükben.

amerikai elnökválasztás, Donald Trump, Kamala Harris, Kozma Attila, Militár Iván
A 2024-es amerikai elnökválasztás a 60. elnökválasztás lesz az Egyesült Államok történetében. A győztes a 47. elnök és az 50. alelnök lesz, 2025. január 20-án iktatják be őket.
Fotó: Shutterstock

– A demokraták szerint amennyiben Trump még egyszer hatalomra kerül, akkor a fasiszta Németország sorsára juthat az Egyesült Államok. A másik oldal pedig azt mondja, ha még négy évig a demokraták maradnak hatalmon, akkor Amerika megszűnik majd Amerikának lenni és csorbulni fognak vagy teljesen elvesznek olyan alapvető jogok, mint a fegyverhez való jog, vagy a szabad vallásgyakorlás és a szólásszabadság – mutatott rá arra a Tampa-öbölben élő Kozma Attila, hogy leegyszerűsítve milyen a közhangulat az amerikai elnökválasztás kapcsán. A sándorfalvi származású fiatalember párjával, Melindával 2001-ben költözött ki az USA-ba, ahol 2009-ben amerikai állampolgár lett, 2012-ben voksolhatott először.

Határozott meggyőződése, hogy elképesztően izgalmas két és fél hónap vár Amerikára, ameddig hivatalosan ki nem hirdetik a győztest. Akár Donald Trump, akár Kamala Harris nyer, nagy változásokat vizionál, és valamiféle hatalomátvételi kísérletet sem tart elképzelhetetlennek a vesztes oldaltól.

Értük sérült meg

– Itt az emberek büszkén és nyíltan hirdetik, hogy kivel szimpatizálnak, ki mellett állnak. Ami a Trump elleni merényletet illeti, ezzel kapcsolatban picit azt érzem, az van az emberekben, hogy értük sérült meg a korábbi elnök, mostani jelölt – tette hozzá Attila,

A mexikói határ mellett élő, szegedi származású Militár Iván arról számolt be a Délmagyarországnak, a televízióban már hetek óta az amerikai elnökválasztás folyik az Egyesült Államokban. Úgy fogalmazott, óriási a tét, de szerinte a középosztály mindennapjaira egy elnökválasztás kisebb hatást gyakorol, sokkal fontosabb a helyi kormányzó személye.

Az egyik irányzat jobb

– A feleségem tősgyökeres amerikai, ő biztosan szavaz majd, ahogyan a szülei is – kezdte érdeklődésünkre Iván, aki az El Paso Locomotive FC utánpótlás szakmai igazgatójaként dolgozik. 

– Nekem az amerikai elnökválasztás kapcsán két dolog fontos. Melyik irányzat jó az én itteni életemnek, illetve a szülőhazámnak. Mindkét tekintetben az egyik elnökjelölt egyértelműen jobb. Legális bevándorló vagyok, az illegálist viszont én sem támogatom. Nekem több, mint tíz évembe telt, amíg teljes értékű polgárrá váltam itt annak ellenére, hogy folyamatosan tanultam, dolgoztam itt. Nem értek egyet azzal, hogy valaki átmászik a kerítésen a határon és olyan lehetőségeket kap, amit legális úton nagyon nehéz elérni… Az egyik politikai oldal támogatja ezt. Számomra az a megfelelő, ha megvan az egyén szabadsága, hagynak dolgozni és nem kötnek röghöz. Nem vagyok híve az új progresszív irányzatoknak, én hiszek a nyílt versenyben, a lokalitás fontosságában, és nem feltétlenül rajongok azért, ha egy politikus a társadalom alapjait jelentő értékeket próbálja lebontani – tette hozzá a 32 éves Iván, akinek mindennapjait a futball teszi ki.

A biztonság a legfontosabb

A szegedi származású fiatalember kiemelte, kulcsfontosságú kérdés, hogy a biztonság fennmaradjon az országban. Szorítsák vissza az iskolai lövöldözéseket, tartsák tiszteletben a nemzetiségeket és ne sodródjanak háborúba. Utóbbival kapcsolatban elmondta, biztos benne, hogy amerikai földön sosem lesz háború, de neki az is fontos, hogy Amerika „ne legyen a világ rendőrsége”.

2024. július 13-án Butler közelében, Pennsylvania államban merényletet hajtottak végre Donald Trump ellen. Miután meglőtték, lebukott a pódium alá, majd a titkosszolgálat embereinek gyűrűjében, vérző füllel hagyta el a színpadot, miközben ökölbe szorított kézzel kiabált a közönségnek.

Az amerikai elnökválasztás legerősebb képe

amerikai elnökválasztás, Donald Trump, Kamala Harris, Kozma Attila, Militár Iván
A 2024-es amerikai elnökválasztás ikonikus fényképe már júliusban elkészült. 
Fotó: Takayuki Fuchigami / Forrás: The Yomiuri Shimbun via AFP

– Mivel élőben néztem a televízióban ezt a gyűlést, számomra olyan emlék ez, mint 2001. szeptember 11... A legdurvább, amit valaha láttam itt, a legerősebb képsorok mégis azok, amikor rálőnek egy korábbi amerikai elnökre – emlékezett vissza.

Attilához hasonlóan Iván is aláhúzta, hogy az Európában megszokottakhoz képest mennyivel nyíltabb a politikai diskurzus az Egyesült Államokban.

Más országokat is befolyásol

– Megilletődött vagyok a nyíltság miatt, de ettől függetlenül a környezetemben nem látom, hogy egy Trump- vagy Harris-szavazó konfliktusba keveredne egymással. Témákban viszont az amerikai elnökválasztás hasonló egy magyarországi voksoláshoz. Ami viszont különös tény, hogy a globalizmus olyan szintre emelkedett, hogy nagyban befolyásolja az amerikai elnökválasztás más országok helyzetét, mert igazodnak az amerikai gondolkodáshoz – vélekedik Militár Iván.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában