2024.10.02. 18:48
Gábor cigányok találkoztak Apátfalván
Negyven-ötven széles karimájú kalapot, illetve jellegzetes öltözéket viselő, bajszos-szakállas roma férfi találkozott egy tanácskozásra szerdán az apátfalvi faluházba. Az úgynevezett gábor cigányok Románia, illetve Magyarország különböző városaiból érkeztek.
– A Magyarországon élő gábor cigányok általában kettős, román és magyar állampolgársággal rendelkeznek. Elsősorban azért jöttünk össze, mert szeretnénk elérni, hogy ne csak a konzulátussal rendelkező városokban, hanem a helyhatóságok közreműködésével minél több településen tudjanak szavazni a novemberben esedékes romániai választás alkalmával – mondta a szerdai apátfalvi tanácskozás egyik küldötte, a marosvásárhelyi születésű, de közel 25 esztendeje a határ innenső oldalán, Szegeden élő Rupi Gábor.
Gábor cigányok karimás kalapban
Az apátfalvi faluházban mintegy negyvenen jöttek össze, valamennyien az Aven Amenta (magyarul Gyertek Velünk) nevű egyesület tagjai. Nem csak politizálnak: karitatív munkát is végeznek, illetve segítik a közéjük tartozókat hivatalos ügyeikben. A Romániában, főleg Erdélyben honos gábor cigányok egyébként jellegzetes megjelenésükről ismertek. Mint Apátfalván is láttuk, a férfiak a hétköznapokon is széles karimájú, általában sötét színű kalapot viselnek, arcukon pedig kackiás bajusz, esetleg szakáll látható. Hölgyek a megbeszélésen nem vettek részt, de tudható, ők rakott, színes selyemszoknyát és hasonló, mintás blúzt viselnek. Azt többen hangsúlyozták, hogy elkülönülnek mind a románoktól, mind a magyaroktól, sőt a többi romától is. A legtöbben közülük kereskedők.
A legtöbben Istvánok
Utóbbi igaz az apátfalvi Burcsa Istvánra is; a találkozó – amelyen a házigazda polgármester, Szekeres Ferenc és magyarcsanádi kollégája, Farkas János is részt vett – az ő jóvoltából került a faluba. Magyarországi szervezetüknek elmondása szerint ő az első embere.
– Székelyudvarhelyen születtem, a nagyapám az ottani gábor cigányok vezetője volt – mondta bemutatkozásként. Hozzátette, több ezren vannak, de ez inkább Romániára lehet igaz – hogy nálunk hányan élnek, nem tudni. Bár közülük sokan beszélnek magyarul, illetve románul, őrzik saját nyelvüket és ragaszkodnak hagyományaikhoz – éppen ezért házasodnak csak egymás között. Egyébként a férfiak körében nem a Gábor, hanem az István a leggyakoribb keresztnév.