2024.09.27. 19:21
Pedagógusoknak mutatkozott be az Ezer Év Parkja
A szegedi tankerület pedagógusait látta vendégül péntek délután a mórahalmi Ezer Év Parkja. A tanárok feladatáról és a park élménypedagógiai szerepéről is szó esett a találkozón.
Mórahalom nevében Nógrádi Zoltán polgármester, a meghívó, az Ezer Év Parkja nevében pedig a park vezetője, kurátora és múzeumpedagógusa, Fodor István köszöntötte a szegedi tankerület pedagógusait, tanár kollégákat és a tankerület vezetőjét, Plesovszkiné Ujfaluczki Juditot péntek délután.
István és a park összenőtt
Az őszi lemenő nap meleg fényében megtartott beszédében a polgármester előbb Fodor Istvánt méltatta röviden. Mint mondta, a park különleges értékkel bír és mióta Fodor István vezeti, és mutatja be annak attrakcióit, azóta még nagyobb értékkel bír a számukra az intézmény, mert István és a park összenőtt.
– Az ő elkötelezettsége fokozatokban nem mérhető. Ez minden vendég számára különleges élmény is. Úgyhogy a városunk egy nagyszerű parkkal és egy nagyszerű parkvezetővel gazdagodott az elmúlt időszakban, amelynek az oktatáspedagógiai vonatkozásait szeretnénk a mai alkalommal egy kicsit felszínre hozni – mondta a polgármester.
Magyarságtudatunkat megalapozó órák
Nógrádi úgy fogalmazott, a park kiváló történelemórák, művészettörténet órák, zenei műveltséget megalapozó, de a magyarságunkat, a magyarságtudatunkat megalapozó órákra is. Beszéde végén arra kérte a jelenlévő tanárokat, hogy segítsék a parkot abban, hogy mondanivalója eljusson a legifjabb generációkhoz is.
Plesovszkiné Ujfaluczki Judit tankerület-vezető beszédében a tanárok szerepéről szólt. – Aki a múltját nem ismeri, az képtelen a jövőt építeni. És bennetek ott a felelősségtudat, hogy mindezt az identitást képviselitek – szólt a pedagógusokhoz.
A park, mint lelki társ
A park vezetője, Fodor István Pál apostolt idézve zárta a beszédek sorát.
– Pál apostol azt mondta, hogy nem arra kell figyelni, ami látható, mert ami látható, az múlandó, ugyanakkor ami láthatatlan, az múlhatatlan. Valahogy a tanári szakmát ebben az értelmezési keretben tudom megtalálni. Számomra a park egy lelki társ, amely párbeszédet tud és akar folytatni, amely kapcsolatot akar kiépíteni és ami víziókkal rendelkezik – mondta.
A beszédek után a résztvevők megtekintették Az első világháború-alulnézetből című kiállítást és a park egyéb látnivalóit.
A történelmi Magyarország kincsei
Az Ezer Év Parkjának elsődleges célja, hogy élményekre alapozva legyen képes a történelmi Magyarország sokszínű kincseit és értékeit bemutatni. A szabadtéri kiállítóhely kéthektáros területen a magyarság építészeti szimbólumait és remekműveit – túlnyomórészt – 1:25-ös méretarányú makettek formájában tárja a tisztelt publikum elé. Ugyanakkor értékes beltéri installációval és egyéb interaktív látványosságokkal, nem utolsó sorban országos szinten is kiemelkedő múzeumpedagógiával várja az élményekben gazdag kikapcsolódásra és művelődésre vágyó vendégeket.