2024.09.20. 13:50
Lelkész is segíti az árvízi védekezésben résztvevő vásárhelyi katonákat
A logisztikai támogatáshoz mérhető mentális segítségről, lelkészi jelenlétről, vészhelyzeti protokollról, társadalmi összefogásról, a Duna mentén élők hálájáról is beszélt lapunknak Molnár Zsolt dandártábornok. A vásárhelyi parancsnok Kismaroson és Dunabogdányban járt a napokban az árvízi védekezésben résztvevő vásárhelyi katonáknál.
Mindenki érzi, hogy nagy lehetne a baj. Nem véletlenül mozgatta meg az egész Északnyugat-Magyarországot a dunai árhullám; korra, nemre, rendfokozatra való tekintet nélkül mindenki ott van, összefogott a társadalom, pakolják a zsákot, ideiglenes gátat emelnek, ott segítenek ahol tudnak
– mondta portálunknak Molnár Zsolt, az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár idén májusban dandártábornokká kinevezett parancsnoka, aki Kismaroson és Dunabogdányban járt a napokban. Az árvízi védekezésben ugyanis a vásárhelyi alakulat több századnyi katonája vesz részt.
Tervek a protokoll szerint
Veszélyhelyzeti protokoll esetén akár egy óra alatt összeáll a honvédség operatív csoportja, hiszen a szervezés sok esetben – ahogy a dandártábornok is megfogalmazta – kritikusabb és összetettebb feladat a tényleges munkavégzésénél. Így volt ez a korábbi, rendkívüli dunai és tiszai árhullámoknál, a magyar vasút történetének egyik legsúlyosabb, 1994-es szajoli vonatbaleseténél, a 2010-es, több emberéletet követelő kolontári vörösiszap katasztrófánál, vagy a kórházak koronavírus alatti fertőtlenítésekor is, amikor rendkívül gyorsan és nagy erőkkel kellett egy váratlan vészhelyzetre reagálni. A mostani árvíznél, az előzetes információkkal együtt is a bejáratott protokollt, a vezetési a kommunikációs rendszert követve kellett megszervezni a feladatokat.
Önzetlenség a civilektől
A munka feszített, de a szervezettségnek, a különböző hivatalos szervek, a vízügyes szakemberek, a katasztrófavédelem, a honvédség közötti együttműködésnek köszönhetően nyugodt a parancsnok tapasztalata szerint. Úgy a homokzsákok pakolása, mint az eszközök szállítása, a felszerelés őrzése, vagy például az ellátmány megszervezése, minden gördülékenyen halad. Mint mondta: ahogy korábbi helyzetekben, úgy ezúttal is meglepte a szinte kérés nélküli önzetlen összefogás. Megható az ott élők hálája, de örömmel látta azt is, hogy a hivatásos és szerződéses katonák mellett a tartalékos állomány is kiveszi részét a védekezésből, ami a katonáknak és a civil társadalomnak egyaránt fontos üzenet.
Összefogás és bizalom
– Bízom a helyszínen szolgáló parancsnokokban, a csapatok vezetőiben. Mindegy éppen hol szolgálnak a vásárhelyi alakulat katonái, felelős vagyok értük. Fontos volt személyesen látnom a körülményeket – válaszolta Molnár Zsolt dandártábornok arra reagálva, ellenőrző, vagy inkább támogató volt jelenléte a védekezés helyszínein. Elmondta továbbá, hogy a logisztikai támogatáshoz mérhető felelősségük a katonák mentális segítése is, amiben úgy véli, hatalmasat léptek előre.
Úgy vélem évtizedekre visszamenőleg látható a fejlődés, ahogyan mostanra a lelkészi szolgálat, illetve a pszichológusok is aktívan támogatják a katonákat. Dudás Ferenc őrnagy, református tábori lelkész például a kismarosi és dunabogdányi helyszínen segítette az ott szolgáló katonákat
– tette hozzá.