2024.08.03. 19:26
Végső helyére vitték Szent Hedvig csontereklyéjét – GALÉRIA
Ünnepi szentmisét mutattak be szombaton Ruzsán Szent Hedvig születésének 650. évfordulóján. Azt követően ünnepi körmenettel kísérték a magyar királyi hercegnő, későbbi lengyel királynő csontereklyéjét a hívek végső helyére, az Urunk Színeváltozása templomba.
A szabadtéri szentmise után körmenettel kísérték a hívek az ereklyét végső őrzési helyére, az Urunk Színeváltozása templomba. Fotó: Karnok Csaba
Negyela Zoltán ruzsai plébános 2022-ben Krakkóban, a waweli székesegyházban vette át Szent Hedvig csontereklyéjét, amelyet szombaton helyeztek el végső őrzési helyére az Urunk Színeváltozása templomban.
Sánta Gizella polgármester elmondta, hogy a ruzsaiak nagyon büszkék ereklyegyűjtő plébánosukra. Arra, hogy a település, amelynek szíve jóval nagyobb, mint a mérete, olyan ereklyékkel rendelkezik, amelyekkel számos jóval nagyobb város sem büszkélkedhet.
A szabadtéri szentmisét Fazekas Ferenc szabadkai megyéspüspök celebrálta, aki elmondta, az elmúlt években Magyarországon több alkalommal is kinyilvánították a Szent Hedvig iránti tiszteletet. Felidézte, hogy 2013-ban avatták fel a Anjou Hedvig és Jagelló Ulászló emlékművét a Budai Várban, 2015-ben pedig a diósgyőri vár kápolnájában helyezték el Szent Hedvig ereklyéjét. Kiemelte, hogy a Ruzsán frissen elhelyezett ereklye által nem csak Szent Hedvig mélyebb tisztelete vált lehetővé, de egyúttal életének követésére is buzdít.
Végső helyére vitték Szent Hedvig csontereklyéjét – GALÉRIA: Karnok Csaba
Végül is szentjeinket nem csak csodálnunk kell, hanem követnünk is, hiszen ők megélték és hősi fokon megvalósították az evangélium tanítását Isten és a felebarát iránti szeretetben
– hangsúlyozta a délvidéki püspök.
Szent Hedvig 1374-ben született Magyarországon Nagy Lajos magyar és lengyel király, valamint Erzsébet boszniai hercegnő harmadik gyermekeként. Apja halála után Erzsébet királyné és a nemesek Hedviget a lengyel trónra rendelték. Jagelló Ulászló litván nagyherceghez ment feleségül.
– Hedvignek döntő szerepe volt a litvánok megtérítésében. Férjével együtt új egyházmegyéket, templomokat, kolostorokat, papnevelő intézeteket alapítottak, de szívén viselte Hedvig az árvák, a szegények sorsát is. Jómaga látogatta a kórházakat és áldozatkészen ápolta a betegeket. Mindent megpróbált megtenni annak érdekében, hogy enyhítsen a köznép nyomorán. Fáradhatatlanul és kitartóan szerette a rábízottakat és buzgólkodott az Úr ügyében. Mi magunk is hivatottak vagyunk, hogy hűségesen, becsületesen teljesítsük állapotbeli kötelességeinket, hogy családjainkban, közösségünkben a szeretet és a béke építői legyünk
– mondta Fazekas Ferenc.
Ezzel háromra nőtt a ruzsai ereklyék száma, ugyanis az elmúlt években Szent II. János Pál pápa vérereklyéjét és Szent Fausztina nővér csontereklyéjét is elhelyezték az Urunk Színeváltozása templomban.