Helyi közélet

2024.08.14. 07:00

Szegeden és Hódmezővásárhelyen is segítik a menekülteket a máltaiak

Tavaly 40 embernek segített a Magyar Máltai Szeretetszolgálat a dél-alföldi régióban. Köztük gyerekeknek és idős embereknek segítették a társadalmi beilleszkedését. Idén 59 ember vesz részt a programban, köztük 18 gyermek, akik mind iskolába járnak Szegeden és Hódmezővásárhelyen is. Ma van a befogadás napja.

Suki Zoltán

Segélyszállítmány indul Ukrajnába. Fotó: Kovács Bence

Harmincöt évvel ezelőtt, 1989. augusztus 14-én a Magyar Máltai Szeretetszolgálat megnyitotta az első menekülttábort a Budapesten várakozó keletnémet családok előtt, ezzel az akkori Európa legnagyobb humanitárius akcióját indította el. A következő három hónapban 48 ezer, a Német Szövetségi Köztársaságba tartó menekült kért és kapott segítséget a magyar fővárosban, majd a határ megnyitása után továbbindult a vasfüggöny elbontásáig szögesdróttal és fegyverrel őrzött nyugati határ felé. Augusztus 14-ére azóta a befogadás napjaként emlékeznek Magyarországon és Németországban is. 

Menekült anyuka érkezik a szállásra.
Menekült anyuka érkezik a szállásra. Fotó: Kovács Bence

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat azóta is folyamatosan segíti az embereket, az egész országban. Lapunkkal azt közölték, hogy tavaly 40 embernek segítettek a dél-alföldi régióban. Köztük gyerekeknek és idős embereknek segítették a társadalmi beilleszkedését. Idén 59 ember vesz részt a programjukban, köztük 18 gyermek, akik mind iskolába járnak. 

A segített menekültek között sok Ukrajnából érkezett idős ember, akik már a békekötés esetén sem tudnának hazatérni, az otthonuk ugyanis megsemmisült. A programban részt vevő menekültek Szegeden, Hódmezővásárhelyen, Kiskunfélegyházán és Kecskeméten találtak lakhatást a szeretetszolgálat segítségével. Szinte minden aktív korú menekült ember dolgozik. 

A Máltai Szeretetszolgálat többek között albérleti támogatással és adományokkal is segíti a program résztvevőit. A menekült családok előtakarékosságára nagy hangsúlyt fektetnek a segítő szakemberek, hogy a programból kikerülve képesek legyenek önállóan gondoskodni a megélhetésükről Magyarországon. Emellett a menekültügyi tanácsadók és a családgondozók segítenek minden felmerülő ügyintézésben, mint a beiskolázás, munkakeresés, egészségügyi intéznivalók, oktatással kapcsolatos teendők. A felnőttek állampolgári ismeretek tanfolyamon vesznek részt és tanulják a nyelvet. A szeretetszolgálat különböző szabadidős, közösségi programokat is szervez. Tartanak például parlament-látogatást, gyermekfoglalkozásokat, kirándulásokat, karácsonyi és gyermeknapi ünnepségeket. 

A befogadás, a menekültek, az otthonuk elhagyására kényszerült emberek támogatása a szervezet megalapítása óta része a Magyar Máltai Szeretetszolgálat küldetésének. A keletnémet menekültek mellett több száz, a romániai forradalom előtt érkező erdélyi családról gondoskodott a karitatív szervezet, a délszláv háború kitörése után pedig ötezer vajdasági, szerbiai és horvátországi menekültet szállított Magyarországra és fogadott be a háború végéig a Magyar Máltai Szeretetszolgálat.

Napjainkban háború vagy fegyveres konfliktusok elől Magyarországra érkezett, és tartósan itt maradni szándékozó menekült családok százairól gondoskodik a segélyszervezet, melynek integrációs programjában ukrán, latin-amerikai, örmény emberek, és hitük miatt otthonaikból elüldözött keresztények vesznek részt. Az érintett családokat a karitatív szervezet nem csupán elszállásolja, hanem a beilleszkedésüket is intenzíven támogatja: a gyerekek magyar iskolákba, óvodákba járnak, a felnőttek segítséget kapnak a munkába álláshoz, mindenki nyelvoktatásban vesz részt, a traumák feldolgozásában szakemberek, a mindennapos problémák megoldásában családmentorok segítenek nekik. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában