2024.08.10. 16:23
Hőségriadó: a kutyák is veszélyben vannak
Magasabb fokozatra kapcsol a nyár a meteorológiai előrejelzések szerint, és fokozódik a hőség a következő napokban. A hőségriadó szerdáig tarthat. Visszatér a kánikula, azaz a „kiskutya”, ahogy az ókori rómaiak nevezték. A hőség nemcsak az emberek, hanem a házi kedvencek, például az ebek szervezetét is megviseli.
A kutya önszántából soha nem mozogna hőségriadó idején a tűző napon. A kánikula, azaz a „kiskutya" számára is veszélyes! Ha mégis ezt kell tennie, akkor tudnunk kell, hogy mindezt nehezebben viselik a nagyobb testű, sötét színű kutyák, mint a kisebb testű, világos színűek. A kutya nem tud izzadni, ami komoly nehézséget okoz számára, mert pusztán a lihegéssel történő hővesztés néha nem elegendő, ilyenkor az állat keresi a hűvös helyet, padlót, amire ráfeküdve hűtheti magát.
Az állatvédők ezért azt tanácsolják, hogy a nagy hőségben kora délelőtt és késő délután sétáltassuk a házi kedvenceket a forró aszfalt helyett füves területen. A kutya számára alakítsunk ki egy hűvös helyet, ahova a napsugárzás elől elbújhat, és adjunk neki naponta többször friss vizet. A házi kedvencet még néhány percre sem szabad az autóban hagyni, mert könnyen hőgutát kaphat.
Ha a kutya intenzíven liheg, a nyelve állandóan kilóg a szájából, színe sötétebb a megszokottnál, akkor ún. hőtorlódás vagy hőguta alakult ki nála. Nyári kánikulában az oldalán fekvő, intenzíven lihegő, eszméletét vesztett állat rendszerint hőguta vagy napszúrás áldozata. A gyors folyadékpótlás és az állatorvosi segélykérés életmentő lehet ebben az esetben – hangsúlyozta Seres Zoltán az állatvédő egyesület elnöke.