2024.08.04. 09:03
Bálint Sándorért és Gyulay Endréért is imádkoztak a búcsú nyitómiséjén – GALÉRIA
A tisztelet és a gyász hatotta át az alsóvárosi Havas Boldogasszony búcsú nyitóprogramjait. Bálint Sándor mellett Gyulay Endréről is megemlékeztek.
Szülőházánál és szobránál is koszorúzással emlékeztek meg a legszögedibb szögediről. Fotó: Gémes Sándor
Két helyszínen emlékeztek meg koszorúzással Bálint Sándorról születésének 120. évfordulóján az alsóvárosi Havas Boldogasszony búcsú kezdetén. A szülőháza helyén álló társasház falán elhelyezett emléktáblánál Barna Gábor néprajzkutató mondott beszédet.
Kettős alapra épített
Rámutatott, hogy a szülői ház és a ferences templom adta a legszögedibb szögedi életének kettős gyökerét, szilárd alapját.
– A szülői ház a családot, a rokonságot, a szögedi nemzetet jelenti. Azt a ferences lelkiség által ihletett és sok-sok generáció által megérlelt paraszti kultúrát, amely a teremtett világ tiszteletére, a másik ember szeretetére, a másokért végzett önzetlen munkára, mások elfogadására és a gondviselésre hagyatkozásra nevelte. Az alsóvárosi ferences templom pedig a maga Havi Boldogasszony búcsújával jelentette a másik fundamentumot. A reménységgel teli hitet az irgalmas Istenben
– mondta el Barna Gábor.
Egyre messzebb az Isten országa
Bálint Sándor Mátyás téri szobránál Fejes Antal ferences szerzetes idézte föl a hitvalló tudós napjainkban is aktuális gondolatait.
„Nagyobb a kényelem, de a lélek nyugtalanabb. Több a szabadidő, tovább élnek az emberek, de az egész konstitúciójuk roncsoltabb, mint bármikor is volt. Szól a rádió és a világot házhoz szállítja a televízió, megnyílik a világűr, de érezzük, hogy mindinkább száműzetünk valamiből, amelynek Isten országa a neve. Isten országa, amely szentségként bennünk szégyenkezik” – idézte Bálint Sándor Breviáriumát a ferences barát.
A lelkiismeret erejét hirdette
A nyitómisét Serfőző Levente oktatási püspöki helynök celebrálta, aki rögtön az elején elmondta, hogy Gyulay Endre, nyugalmazott szeged-csanádi püspök helyett vállalta a mise bemutatását, aki aznap reggel távozott az élők sorából. Felidézte, hogy a püspök atya indította el hivatalos keretek között Bálint Sándor boldoggá avatását és a búcsú nyitómiséjét is korábban minden esztendőben ő celebrálta.
Prédikációjában a szentmise három fő szándékát jelölte ki. Elsőként Szűz Mária közbenjárásának, segítő oltalmának kérését, ahogy teszik azt a hívek több mint ötszáz éve az alsóvárosi ferences templomban. Másodsorban Bálint Sándor boldoggá avatásáért ajánlotta fel a szentmisét, akiről úgy fogalmazott, hogy nem különleges akart lenni, hanem szent volt. Nem a kereszt árnyékában élt, hanem azt hordozva.
Bálint Sándorért és Gyulay Endréért is imádkoztak a búcsú nyitómiséjén – GALÉRIA: Gémes Sándor
Harmadik imaszándékként pedig Gyulay Endre üdvösségét jelölte meg, aki az általa alapított Bálint Sándor Szeretetotthonban, szentségekkel megerősítve hunyt el életének 94. évében Mária ünnepén. Serfőző Levente felidézte, hogy a nyugalmazott püspök címerében ott volt az M, Mária betűje.
– Egész életét átjárta a máriás lelkület. Ha felidézem a homíliáit, eszembe jut, hogy püspök atya mindig a lelkiismeret fontosságára irányította a fókuszt. Mindig valahogy odajutott, hogy a lelkiismeretünkben ott van Isten, ott szól hozzánk
– idézte fel az oktatási helynök.
Azt is elmondta a híveknek, hogy a Szeged-Csanádi Egyházmegye honlapján minden nap más-más pap gondolatait teszik közzé kisvideó formájában. Gyulay Endre halála napján, kora reggel éppen az ő egyik prédikációja volt soron. Abban a nyugalmazott püspök arról beszélt, hogy Jézus azt tanította, hogy egy hálóba mindenféle halakat összefognak. Amikor partra vonják, szétválogatják a jókat a hitványaktól. Így történik majd az emberrel is a végső ítéletkor.
Mi segít bennünket „jóvá maradni”? – tette föl a kérdést Gyulay Endre püspök atya, amit rögtön meg is válaszolt: „a lelkiismeret és Isten igéje”.
A nyitómise után a hivatásokért, éjfélkor gyertyafény mellett az elhunytakért is mutattak be szentmisét. Szabadtéri keresztutat és szentségimádást is tartottak.