Helyi közélet

2024.06.18. 12:08

Ezekre vigyázzon, ha nyaralni megy!

A nyári csúcsszezonban naponta akár ötvenezer utast is ellenőrizhetnek a hatóságok a röszkei autópálya határátkelőn. Ahhoz azonban, hogy zavartalan legyen az utazás, egy sor szabályt be kell tartani, főleg, ha az unión kívülre készül valaki. Kivinni és behozni sem lehet nagyon sok mindent. Erre hívta fel a figyelmet közös sajtótájékoztatóján kedden Röszkén a Csongrád-Csanád Vármegyei Adó- és Vámigazgatósága, a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság, valamint a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal.

Suki Zoltán

Aki útnak indul, ügyeljen arra, hogy érvényesek legyenek az okmányai. Fotó: Gémes Sándor

Arra készülünk, hogy idén a tavalyihoz hasonló forgalom lesz Csongrád-Csanád vármegye határátkelőin. Tavaly júniustól augusztusig kollégáim 5,5 millió utasnál is több embert, és több mint 1,6 millió járművet léptettek át 

– mondta a röszkei autópálya határátkelőnél tartott sajtótájékoztatóján a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság határrendészeti osztályvezetője.

Fotó: Gémes Sándor

Terbe Roland hozzátette, hogy előfordult, hogy egy-egy hétvégi napon ötvenezernél is több utast ellenőriztek.

Ezt a helyzetet úgy tudják kezelni, hogy ha a röszkei autópálya-átkelőn az egyik irányban jelentősen nagyobb a forgalom, akkor változtatni tudnak a ki- és belépő sávok arányán, vagyis újakat nyithatnak meg a ki- és belépő oldalon is, a szerb hatóságokkal egyeztetve.

Terbe Roland azt tanácsolta, hogy aki tudja, az utazását időzítse hétfő és csütörtök közé, és használják a kisebb határátkelőhelyeket. A Szerbia felé tartók választhatják az 5 és 23 óra között nyitva tartó röszkei közúti, valamint az ásotthalmi, a kübekházi vagy a tiszaszigeti közúti határátkelőhelyet, amelyek naponta 7 és 19 óra között vehetők igénybe. Akik Romániába szeretnének utazni, a legforgalmasabb csanádpalotai autópálya-határátkelőhely helyett használhatják a 24 órás nyitvatartással működő kiszombori vagy nagylaki közúti határátkelőhelyet.

Az osztályvezető arra is felhívta a figyelmet, hogy aki útnak indul, ügyeljen arra, hogy érvényesek legyenek az okmányai. Fontos tudni, hogy ilyenre határátlépéshez még a csecsemőknek is szükségük van. Megtudtuk, hogy a csecsemők okmányai három évig érvényesek, hiszen nőnek a gyerekek, így aztán változnak is, gyorsabban, mint a felnőttek.

Fotó: Gémes Sándor

Arra pedig, hogy mit szabad kivinni és behozni, és mit nem, arra a NAV határrendészeti igazgatóhelyettese hívta fel a figyelmet.

Kiss Attila elmondta, hogy az unión kívülről a 17 évesnél idősebbek közúton 40 szál cigarettát, 50 gramm dohányt vagy 15 milliliter töltőfolyadékot, illetve 4 liter bort, 16 liter sört és 1 liter 22 százaléknál erősebb tömény szeszes italt vagy 2 liter ennél gyengébb likőrt hozhatnak be.

Fotó: Gémes Sándor

Elhangzott az is, hogy a házi kisállatok unión belüli szállításához állatútlevelet kell kiváltani a területileg illetékes hatósági állatorvosnál, az állatnak pedig rendelkeznie kell az azonosításához szükséges csippel. Az unión kívülre utazóknak pedig a 10 ezer euró feletti készpénzt is be kell jelenteniük.

2019 végétől tilos utasforgalomban az unió területére harmadik országból növényt vagy növényi terméket behozni 

– mondta a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályának vezetője. Borcsik Zoltán elmondta, hogy kivétel is van. Öt kilogrammig behozható saját fogyasztásra zöldség és gyümölcs is.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában