2024.02.14. 18:10
Hatvanezer rózsaszín virág is nyílhat a Csodaréten
Az ásotthalmi láprét a Duna‒Tisza köze déli részének botanikai szempontból a legértékesebb, védett természeti területe. Az ország jelenleg ismert legnagyobb egyhajúvirág populációja él itt. Archív fotó: Molnár Péter
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a fokozottan védett egyhajúvirág élőhelyeit takarították ki a közelmúltban Ásotthalom és Kelebia környékén. A hivatalos tájékoztatás szerint cserjeirtást és fűavar-eltávolítást végeztek. Ez szükséges ahhoz, hogy pár hét múlva több tízezer rózsaszín virágban gyönyörködhessünk.
Az egyhajúvirág legnagyobb hazai populációja található Ásotthalomnál. Az egyhajúvirág Európa közép- és magashegységeinek hegyi rétjein helyenként még nem ritka. Hazánkban azonban alig néhány állománya ismert a Dél-Kiskunságban, a Nyírségben, illetve a Gödöllői-dombvidéken. A dél-alföldi állományok részben zárt homoki gyepben tenyésznek. Olyan kísérő fajokkal, mint a tarka nőszirom, homoki bakszakáll, epergyöngyike, budai imola, homoki árvalányhaj, vitézvirág.
Az ország jelenleg ismert legnagyobb egyhajúvirág populációja a Körös-éri Tájvédelmi Körzethez tartozó Ásotthalmi-lápréten él. Kedvező években akár hatvanezer virágzó növényt is számlálhatunk. A terület 1990 óta országos jelentőségű védett természeti terület, kiterjedése 95 hektár. Hivatalos nevénél sokkal találóbb az a név, amit első látogatói adtak neki: Csodarét. Ez a Duna-Tisza köze egyik legértékesebb védett természeti területe. Kiszáradó láprétek, homoki sztyepprétek, nádas, zsombéksásos és felhagyott szántók mozaikjai alkotják. Az itt élő kétszázötvenegy növényfajból tizenkilenc védett és három fokozottan védett.