Kitakarították a fokozottan védett egyhajúvirág élőhelyét

2024.02.14. 18:10

Hatvanezer rózsaszín virág is nyílhat a Csodaréten

Arany T. János

Az ásotthalmi láprét a Duna‒Tisza köze déli részének botanikai szempontból a legértékesebb, védett természeti területe. Az ország jelenleg ismert legnagyobb egyhajúvirág populációja él itt. Archív fotó: Molnár Péter

A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a fokozottan védett egyhajúvirág élőhelyeit takarították ki a közelmúltban Ásotthalom és Kelebia környékén. A hivatalos tájékoztatás szerint cserjeirtást és fűavar-eltávolítást végeztek. Ez szükséges ahhoz, hogy pár hét múlva több tízezer rózsaszín virágban gyönyörködhessünk.

Az egyhajúvirág legnagyobb hazai populációja található Ásotthalomnál. Az egyhajúvirág Európa közép- és magashegységeinek hegyi rétjein helyenként még nem ritka. Hazánkban azonban alig néhány állománya ismert a Dél-Kiskunságban, a Nyírségben, illetve a Gödöllői-dombvidéken. A dél-alföldi állományok részben zárt homoki gyepben tenyésznek. Olyan kísérő fajokkal, mint a tarka nőszirom, homoki bakszakáll, epergyöngyike, budai imola, homoki árvalányhaj, vitézvirág.

Az ország jelenleg ismert legnagyobb egyhajúvirág populációja a Körös-éri Tájvédelmi Körzethez tartozó Ásotthalmi-lápréten él. Kedvező években akár hatvanezer virágzó növényt is számlálhatunk. A terület 1990 óta országos jelentőségű védett természeti terület, kiterjedése 95 hektár. Hivatalos nevénél sokkal találóbb az a név, amit első látogatói adtak neki: Csodarét. Ez a Duna-Tisza köze egyik legértékesebb védett természeti területe. Kiszáradó láprétek, homoki sztyepprétek, nádas, zsombéksásos és felhagyott szántók mozaikjai alkotják. Az itt élő kétszázötvenegy növényfajból tizenkilenc védett és három fokozottan védett.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában