2024.01.29. 14:40
Idén is dolgoznak elítéltek Maroslelén
Idén is dolgoznak majd fogvatartottak Maroslelén, miután mindenki elégedett volt tavaly végzett munkájukkal. Akkor a focipálya környékét tették rendbe – hogy idén mit fognak csinálni, az még nem dőlt el.
A fogvatartottakkal a falu lakói még csak nem is találkoztak, munkájukat pedig kifogástalanul elvégezték. Archív fotó: bv.gov.hu
Semmilyen lakossági panaszt nem kaptunk az ittlétükre, a munkájukat pedig kiválóan elvégezték
– mondta Maroslele polgármestere, Drimba Tibor azzal kapcsolatban, hogy a múlt évben négy napon át dolgozott a helyi focipálya rendbetételén egy csoport fogvatartott Maroslelén, természetesen őrök felügyelete alatt. Azért ezt a helyszínt választották, mert faluszéli, zárt, kamerákkal is biztosított terület. Kiszáradt bokrokat vágtak ki, gyomláltak, a fákról száraz ágakat metszettek és a pálya körül elburjánzott aljnövényzetet irtották ki. Mint akkor beszámoltunk róla, az úgynevezett jóvátételi munkát az önkormányzat és a büntetés-végrehajtás együttműködési megállapodása alapján végezték.
Drimba Tibor polgármester most azt tervezi, mindezt idén is megismétlik.
Gondosan választották ki, ki jöhet
Mint megírtuk, a fogvatartottakat a Szegedi Fegyház és Börtön III. objektumából, azaz Nagyfáról szállították Maroslelére, és átlagosan naponta hat órát dolgoztak a területen. A Délmagyarországot a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának kommunikációs főosztálya úgy tájékoztatta, az érintettek szívesen vállalták a munkát, hiszen ez segít nekik abban, hogy csökkenjen bűncselekményük miatt érzett szégyenük, bűntudatuk, ráadásul változatosságot is hoz a bezárva töltött mindennapokba a kinti munka. A Csillag börtönből egy szakmai munkacsoport olyan fogvatartottakat választott ki a feladatra, akiknek rövid idő volt hátra a szabadulásig, együttműködőek, magaviseletük normakövető és alacsony biztonsági kockázatot jelent külső foglalkoztatásuk.
Sok a munka, kevés a közmunkás
Drimba Tiborról köztudomású, hogy korábban a büntetés-végrehajtásban dolgozott, innen az együttműködés ötlete. Ennek előzménye is volt: a maroslelei önkormányzat két éve a nagyfai büntetés-végrehajtási intézetnek ajándékozott egy milliós értékű, 2016-ban beszerzett térkőgyártó gépet, ami náluk kihasználatlanul állt évek óta. Ennek révén építőipari szaktudáshoz juthat néhány fogvatartott. Drimba úgy gondolja, fontos a reintegrálás és jó, ha a szabadulást követően minél többen hasznos tagjai lesznek a társadalomnak.
Ezt a célt ugyancsak jól szolgálja a jóvátételi munka. Ráadásul mi is jól járunk vele, hisz az önkormányzatnak az idei évre már csak 12 közmunkása maradt, és közülük is csak 3 a férfi
– hangsúlyozta.
Még gondolkoznak, mi legyen a feladatuk
A falu első embere a napokban közösségi oldalán számolt be arról, hogy a Szegedi Fegyház és Börtön parancsnokával, Kopcsik Károly dandártábornokkal tavaly megkötött megállapodást megújították, így nincs akadálya az idei folytatásnak.
Az még nem dőlt el, pontosan mikor, hol és milyen munkát fognak végezni a fogvatartottak a faluban. Több lehetőségen gondolkozunk, a döntést a büntetés-végrehajtás illetékeseivel egyeztetve fogjuk meghozni
– mondta.