A városnak akkor más egészségügyi intézménye nem volt

2024.01.30. 20:00

250 éve alapították az első patikát Makón – Galéria

Kedden este megkoszorúzták a 250 éve alapított makói Isteni gondviselés patika emléktábláját az egykori épület helyén, majd a jogutód Kígyó gyógyszertár falán. A csendes megemlékezést követően tudományos konferenciát rendeztek az évforduló apropóján a Koronában.

Szabó Imre

Makó első patikájának emlékét egy társasház falán őrzi tábla. Fotó: Szabó Imre

Az Isteni gondviselés patika 1773-ban, a régi városháza mellett, a mai Szegedi utcában kezdte meg működését

 – mondta el a Délmagyarországnak Vizi Dávid Máté levéltáros a 18. századi makói orvoslás és patikatörténet témájában megrendezett konferencia egyik előadója a rendezvény előtt. A nyitás Miller Ferenc aradi gyógyszerésznek köszönhető, akit aztán az idők során számos tulajdonos követett. 

Az épület, amelyben eredetileg működött, már a megnyitáskor is igen rossz állapotban volt, az 1880-as évek végére pedig teljesen tönkrement. A gyógyszertár ezért az utcán belül a városközponttól néhány száz méterrel távolabbra költözött 1898-ban. Ez azonban az akkori viszonyok között már messze volt a városközponttól, emiatt lecsökkent a forgalma. Végül az Istók család döntött úgy 1942-ben, hogy áthelyezi a Bérpalotába. Vizi Dávid Máté megjegyezte, az akkori két konkurens gyógyszertár ez ellen tiltakozott is, méghozzá igen határozottan. Azt is elmondta, hogy az Istók családot Makón szinte mindenki a híres zenepedagógus, Margit révén ismeri, pedig tagjai közül többen az egészségügy terén vívtak ki maguknak tekintélyt.

A levéltáros értékelése szerint a vállalkozás a második világháború végéig virágzott. Az ötvenes években, a Rákosi-éra alatt a család valóságos boszorkányüldözés áldozatává vált: arra hivatkozva, hogy otthonukban gyógyszereket és élelmiszert találtak felhalmozva, két évre internálótáborba került a patika vezetője, Istók Irén és nővére, Margit, aki társtulajdonos volt. A visszatérést követően Irén egyedül vezette a patikát, amíg lehetséges volt. Akkoriban már Istók Irén patikájának hívták. Mai nevét – Kígyó gyógyszertár – valamikor a hetvenes-nyolcvanas évek környékén kaphatta.

Kétszeresen is első volt

Az Isteni gondviselést kevesebb, mint egy évszázaddal Makó török utáni 1699-es újjátelepülése után alapították – hívta fel a figyelmet Urbancsok Zsolt, a makói levéltár igazgatója, aki ugyancsak előadást tartott a koszorúzásokat követő tudományos ülésen. A Korona konferenciaközpont érdeklődőktől zsúfolt kulturális szalonjában elmondta, egy felmérés szerint ekkor a város lakosságának mintegy 60 százaléka állt még azokból a régi makóiakból, akik a török utolsó dúlását követően a környező településekre menekültek, majd idővel visszatértek. Az Isteni gondviselés nem csak mint gyógyszertár volt itt az első, de mint egészségügyi intézmény is. Akkoriban a városban még ispotály sem volt – tudtuk meg Urbancsok Zsolttól.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában