Helyi közélet

2023.12.08. 17:00

Máig lezáratlan a Lakos-ügy

Akár a köztársasági elnökhöz is fordulhatnának a szentesiek az 1946. március 7-én meggyilkolt városi rendőrkapitány, Lakos József ügyében. Az eset máig lezáratlan, érdemes újra elővenni és feltárni a szálakat. Az erre a gondolatra épült kerekasztal-beszélgetésen a Koszta József Múzeumban egy, a témában jártas újságíró és egy történész, valamint leszármazottak osztották meg ismereteiket és véleményüket.

Darók József

Forrás: KJM - Koszta József Múzeum / Facebook

A Lakos-ügy végére nem került pont, nincs teljesen kibeszélve, ezzel még adósak vagyunk mi, újságírók, a történészek, a pedagógusok

 – jelentette ki már a beszélgetés elején Kunstár Csaba, az index.hu újságírója.

A szentesi rendőrkapitány brutális meggyilkolásának ügye megrázta az országot, de a köztudatban mindössze az eddig feltárt tények vannak, így a szentesi lakosság is csupán ezeket ismerheti. Kunstár Csaba újabb információk birtokában összefoglalta a történéseket, kezdve azzal, hogy Lakos a városban megbecsült rendőrkapitány volt.

Dadi Imre, egy kubikos, aki a harmincas évek végén kezdett politizálni, 1944-ben, a szovjet csapatok közeledtének hírére tudta, eljött az ő ideje. Már csak egyetlen tanútól kellett megszabadulnia, aki bizonyítani tudja, hogy a Horthy-rendőrség spiclije volt, az pedig Lakos József. R-gárdistákat, a kommunista párt magánhadseregének tagjait bérelte fel a gyilkosságra.

A kommunisták eltüntették a közigazgatásból, akik nem az utasításaik szerint ténykedtek, így Lakost is, aki a Kisgazdapárt mellett tette le a voksát 

– magyarázta Bank Barbara történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának főmunkatársa. Elmondta, a pártot a 60-as, 70-es években is foglalkoztatta ez az ügy, de mindig oda jutottak, hogy miért nem kell tovább tárgyalni.

A leszármazottak elbeszéléséből fájdalmas családi sors bontakozott ki. A Lakos-család elmenekült a városból, azokból, akik máig Szentesen maradtak, a Csillag-Lakos ágat képviselő Cseh-Lakos Ilona véleménye szerint direkt fedi köd az eseményeket, például cáfolta azt, hogy a kapitány pszichiátriai betegséggel feküdt volna a kórházban, hanem bújtatták, mert tudták, hogy merénylet készül ellene. Azt is állította, egy Dadi Imrén túlmutató réteg akarta likvidálni az egész családot.

 Jó érzés számunkra, hogy újra előkerült az ügy 

– mondta Cseh-Lakos Ilona, aki, amikor már ki lehetett kérni iratokat, utána nézett, kik figyelték meg annak idején a családot.

Személyesen nem tudott eleget tenni a meghívásnak a rendőrkapitány egyik testvérének lánya, Katalin, akit telefonon kapcsolódott be a beszélgetésbe. A gyilkosság utóéletéről, a családot ért üldöztetésről beszélt.

A köztörvényes bűnözők később a a pártba belépve a legmagasabb állami kitüntetésben részesültek. Kunstár Csaba megfogalmazta, Szentes a köztársasági elnökhöz is fordulhatna ez ügyben.

A múltunkkal való 1990 utáni szembenézés, ami Vásárhelyen korrekt módon sikerült, Szentesen eddig még elmaradt, ebben is gondolatébresztőnek szántuk a beszélgetést 

–mondta Irsai Farkas László múzeumigazgató.

Képalá: Izgalmas és drámai korrajz bontakozott ki a múzeumi beszélgetésen. Fotó: 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában