2023.09.20. 08:20
Az akut hasnyálmirigy-gyulladás utókövetése életeket menthet
Újfajta betegellátás indul el az akut hasnyálmirigy-gyulladásos betegeknél egy magyar kutatás eredményeként. A felmérést Hegyi Péter, a Szegedi Tudományegyetem professzorának vezetésével készítették el, aki hangsúlyozta, hogy a kórházban kikezelt betegek utókövetésével életek menthetők meg.
Hegyi Péter az utókövetés fontosságát hangsúlyozta. Archív fotó: Karnok Csaba
2500 beteg követésével végzett kutatást Hegyi Péternek, a Szegedi Tudományegyetem gasztroenterológus professzorának vezetésével a Magyar Hasnyálmirigy Munkacsoport. A magyar felmérésből kiderült, az akut hasnyálmirigy-gyulladással kórházba kerülő betegek 95-98 százalékának megmenthető az élete, de a gyógyult hazabocsátás utáni 3 hónapban szinte ugyanannyian halnak meg a gyulladással összefüggő más betegségekben, mint a kórházi időszakban.
Mindezt az egyetem lapunkhoz eljuttatott közleményéből derült ki, amelyben kitértek arra is, hogy az eredmények szerint az akut hasnyálmirigy-gyulladásból kórházban kikezelt betegeket egy hónappal a hazaengedés után felülvizsgálatra kellene visszahívni, és állapotukat követni kellene a hazaengedés után legalább 3 hónapig, magasabb kockázatok esetén pedig egy évig. A kórházi időszak után ugyanis fennmarad a kockázata annak, hogy cukorbetegség, szepszis, szív- és érrendszeri problémák, tumoros elváltozások alakuljanak ki, amelyek megelőzhetők a beteg utókövetésével.
Néhány betegségben, például a stroke vagy az infarktus esetén az orvosok korábban is figyelték a hazabocsátás utáni 90 napos mortalitást, a hasnyálmirigy-gyulladás kezelésénél azonban a világ legfejlettebb országaiban sincs ilyen típusú követéses vizsgálat.
Hegyi Péter elmondta, óriási öröm számukra, hogy a világon elsőként jutottak el eddig, és biztos abban, hogy a következő 5-10 évben a hasnyálmirigy-gyulladás utáni állapot kutatásában Magyarország az élmezőnyben lesz.
Kiemelte, az akut hasnyálmirigy-gyulladásos betegeknél teljesen újfajta betegellátás indul el.
A professzor hangsúlyozta, a halálozás vizsgálata csak a jéghegy csúcsa, ugyanis szeretnék felmérni az akut hasnyálmirigy-gyulladás utáni valamennyi kockázati végpontot, jelenleg is számos kutatást végeznek a kórházból hazaküldés után kialakuló rendellenességek felismerésére. Közölte, miután felmérték a mortalitási kockázatokat, a következő 10 év részletes kutatásai arról szólnak majd, hogy a szívelégtelenség és a fertőzések megelőzéséhez milyen vizsgálatokra van szükség, a beteget milyen gyakorisággal kell visszahívni, és az egyes kockázatok esetére milyen terápiát kell beállítani.
Szegedi egyetemi hírek
- Csaknem 3 milliárd forint támogatás érkezik a Szegedi Tudományegyetemre
- Örömfutás Szegeden: több száz résztvevő segített a fiatal kenus rehabilitációjában
- Játékosan tanultak a deszki ovisok – galériával, videóval
- Nobel-díjas professzora lett a Szegedi Tudományegyetemnek – galériával, videóval
- Vásárhelyi középiskolás csapat a legjobbak között