Mórahalom

2022.07.27. 14:00

Megújuló energiákkal váltják le a földgázt

Másfél milliárd forintból valósít meg egy olyan mintaprojektet Mórahalom, amely a földgázalapú energiaellátás helyben elérhető, megújuló forrásból történő kiváltásával, modellként szolgálhat a hazai, 5-10 ezres lélekszámú településeknek. A város régóta élenjár a termálvíz hasznosításában.

Munkatársunktól

Fotó: Duka Félix

Korábban megírtuk, hogy két ütemben telepítenek napelemeket a Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő épületeinek tetejére, amivel az intézmény áramfogyasztásának harmadát fedezik. A beruházás része a Dekarbonizált Mórahalom – geotermikus alapú fenntartható, kombinált zöldenergetikai mintaprojekt kistelepülések számára programnak.

Mórahalom, a jó példa

Ennek célja, egy olyan mintaprojekt megvalósítása Mórahalmon, amely a földgáz alapú energiaellátás helyben elérhető, megújuló forrásból történő kiváltásával egy fogyasztóbarát, az ellátásbiztonságot növelő, környezetvédelmi és pénzügyi szempontból fenntartható ellátási modellként szolgál a hazai, 5-10 ezres lélekszámú települések fejlesztéséhez. A város négymilliós saját forrás mellé másfél milliárdos támogatást kapott a megvalósításra az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól. A projekt a tervek szerint jövő év tavasszal ér véget. 

Megújuló energiák

A tervezett fejlesztés közvetlen céljai a következők: a megnövekedett helyi hőigény kielégítése a termálforrásból, a tervezett új termál rendszer integrálása a városban működő két másik termálvíz alapú távhő rendszerrel (Hunyadi Liget Geotermikus Kaszkádrendszer és Norvég Geotermikus Közműrendszer), a megújuló energiatermelés megosztása termálvíz-visszasajtolással és fotovoltaikus energiatermelő-kapacitás bővítésével.

Modern idők. Termálkutakat fúrnak, távvezeték-rendszer építenek ki Mórhalamon, hogy megújuló energiával válthassák ki a földgázalapú energiaellátást. Fotó: Duka Félix

Két távhőrendszerből egy

Jelenleg a két távhőrendszerhez 25 intézmény csatlakozik. A tervezett fejlesztési beruházások a két távhőrendszer integrálását irányozzák elő, amely lehetővé teszi a csatlakozást új szereplők számára közel megduplázva a jelenlegi hőigényt. A Dekarbonizált Mórahalom nevű pályázat megvalósítása folyamatos. A célja földgázalapú energiaellátás helyben elérhető, megújuló forrásból történő kiváltása. 

Kutakat fúrnak és kötnek össze

A projekt tartalmazza egy 1200 méter mély termelő, és egy 900 méter mély visszasajtoló kút kiépítését. A nyertes kivitelező a Pannon Aqua Kft., aki a munkaterületet átvette, a kivitelezés a termelő kútnál a kútalap-beton készítésével megkezdődött, a kútfúrás már elérte a 600 méteres mélységet. Az önkormányzat vállalta a távvezeték-rendszer kiépítését a Hunyadi ligettől a Barmos György téren és a Táncsics utcán át, a Móradombi körúton keresztül az elkerülő út mellett megtalálható új termelő kútig. A következő feladat a termálkutakat összekötő távvezetékrendszer közbeszerzésének lefolytatása, a megfelelő kivitelező kiválasztása és a kivitelezés elindítása.

Régóta élen jár Mórahalom

2009-ban írtuk meg, hogy termálvízzel fűtik Mórahalmon a közintézmények többségét – az iskolát, az óvodát, a bölcsődét, a fürdőt, egy újonnan épülő szállodát, az új polgármesteri hivatalt, a rendezvényházat és a könyvtárat – 2010 tavaszától. A termálvíz egészségügyi és energetikai célú hasznosítása nem új gondolat, a városban régóta termálkutakkal fűtenek. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában