2022.04.06. 07:28
Ürgelajtsromhoz várnak önkénteseket
Egy komoly, ám nem különösebben megterhelő terepi felméréshez keres lelkes önkénteseket a Herman Ottó Intézet által koordinált Vadonleső Program. Április 15-ig várják az ürgelesők jelentkezését.
Most bárki, előismeretek nélkül is bekapcsolódhat a Nemzeti Biodiverzitás-monitorozó Rendszer Ürgemonitorozó Programjának éves felmérésébe. Mint az Váczi Olivér etológus lapunknak elmondta: 20-22 éve minden esztendőben lajstromozzák az ürgéket, amellyel a hazai állomány változását követik. Úgy hatvan kijelölt területet ellenőriznek újra és újra, ebbe a munkába szeretnének bevonni önkénteseket.
Nagyjából 100 ezer jelenleg az ürgék relatív becsült száma Magyarországon. A fokozottan védett faj más emlőssel nehezen összetéveszthető, könnyen felismerhető faj. Nyílt, rövidfüvű területek lakója, jelenlétére utalhatnak a 4-5 centiméter átmérőjű ürgelyukak is. Mostanra jelentősen lecsökkent életterük, illetve, ahogy Váczi Olivér is hangsúlyozta, a legeltetés hiánya, vagy a különböző ürgecsoportok elszigetelődése egymástól szintén fennmaradásukat veszélyezteti.
Még a gyakorinak gondolt, őshonos élőlényeknél is fontos az állomány rendszeres felmérése, az esetleges veszélyeztető tényezők felderítése. Vannak olyan fajok, fajcsoportok, amelyek országos megfigyelése széles elterjedési területük, életkörülményeik vagy könnyű felismerhetőségük révén, önkéntesek segítsége nélkül, szinte elképzelhetetlen.
Akit érdekel ez a természetvédelmi, egyben tudományos szempontból is fontos feladat, április 15-éig jelentkezhet az [email protected] elektronikus levelezési címen. Egy működő e-mail-címet és azt a tartózkodási helyet kell megjelölni, amelynek közelében szeretné a felmérést elvégezni. A jelentkezőket részletesen tájékoztatják a program szervezői. Az akció a Föld napja hetében zajlik, április 18-a és 24-e között. Az ürgefelismerő mobilalkalmazás egyelőre csak Android rendszerű telefonokra érhető el, az önkéntest lépésről lépésre vezeti végig az egyszerű felmérési folyamaton.
Az országos ürgelajstrom izgalmas kihívás a résztvevőknek, az ürgék állományváltozásának hosszú távú nyomon követését végző szakembereknek pedig óriási segítség.