2022.01.31. 19:00
Mártélyon több fát is találunk, mely az ország legnagyobbjaihoz tartozik
Tiszai, nevezetes nagy fák mentén, ártéri mocsárréteken, fás legelőkön, erdőn át, néhol nehezen járható terepen szervezett túrát a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága a Mártélyi Tájvédelmi Körzet területén szombaton délelőtt.
Február 19-én a közismert tanösvényektől távolabb rejtőző táji értékek felfedezését ígéri egy újabb túra. FOTÓ: TÁBORI SZILVIA
A tervezetten 10-12 kilométeres kirándulás mintegy harminc résztvevője végül négy és fél óra alatt hatalmas kört járt be, Albert András természetőr navigálásával. A szakember nyolc éve a természetvédelmi terület őrkerület-vezetője, mostanra ismeri a környék minden szegletét, személyes történetek fűzik a tájhoz.
Bár ahogy a túrán elmondta: folyamatosan tanul, új információkat gyűjt a természetről. Végig lendületes tempót diktált, rövidebb-hosszabb informatív beszámolóit mindig a pihenőkre időzítette. Az ártéri jellegzetességek mellett a korabeli vízgazdálkodásról, természetvédelmi szempontokról, legeltetéses gazdálkodásról is sok érdekességet mesélt.
A csapatot Albert András invitálására elkísérte Pósfai György, akit a természetjárók Magyarország legnagyobb fái – Dendrománia című kötet szerzőjeként ismerhetnek többek között. A 2005-ben megjelent könyv fülszövegében Nádas Péter azt írta a szerzőről: Miközben fától fáig jár vele az ember, gyermeki ámulattal telik el. Magyarország legnagyobb fái láttán örül, hogy akkor mi minden pusztítás ellenére ilyen gazdagok vagyunk.
A szegedi Pósfai György honlapján 3953, hat méternél nagyobb törzskörméretű fa adatai érhetők el. A túrán a szenvedélyes favadász lemérte az adatbázisban már szereplő, a túrán érintett fákat.