2021.11.24. 14:00
Harmadával drágult a ponty
Jóval többe kerül a ponty idén, drágább lesz a karácsonyi halászlé. Az ország egyik legnagyobb halgazdaságánál, a Szegedfish Kft.-nél 30 százalékos az áremelkedés. Utánajártunk az okoknak, amelyek a következők: az időjárás, a takarmány és az energia árának, valamint a szállítás költségeinek növekedése és a dolgozók jelentősnek mondható béremelése.
20210913 Szeged Szegedfish kft. a Szegedi Tükrös ponty (nevezik még tükörpontynak) Európai védelem alá került Fotó: Török János TJ DM Délmagyarország
Fotó: Török János
Sztanó János, a Szegedfish Kft. ügyvezető igazgatója mint mindig, most is alaposan felkészült. Határidőnaplójának mindkét oldalán sűrűn teleírt papírcetlin volt a puska, néha rápillantott.
– Pillanatnyilag a decemberi áraink 30 százalékkal magasabbak mint tavaly – foglalta össze röviden. Elmondta, lassan befejeződik a szokásos nagy lehalászás.
– Két hét múlva készen vagyunk. Október közepén kezdődött, és várhatóan december 7-ig tart. Imádkozunk, hogy le ne fagyjon, mert akkor húzódik az egész. Mi kis vízen halászunk, 20–30 centis vízben van a hal, mielőtt kiszedjük, ha az lefagy, akkor nincs más lehetőségünk, mint visszaduzzasztani – fejtette ki az ügyvezető.
Szeszélyes volt a tavasz
Arról is beszélt, hogy a sokéves átlaghoz képest gyengébb lesz az idei termés.
– Először volt egy nagyon szeszélyes tavasz, amikor hol meleg volt, hol hideg, a halak pedig nehezen viselik a hőingadozást, ilyenkor nem esznek. Utána pedig jött az elviselhetetlen meleg. Amikor felmelegedik a víz, romlik a kémiai összetétele, kevesebb benne az oxigén, csökken a halak étvágya, és ezért a súlygyarapodásuk elmarad a korábbi évektől. Valamint folyamatosan szivattyúznunk kellett a vizet – folytatta Sztanó János.
Több takarmány kellett
A hal árának emelkedése az etetéssel is összefügg. A halak takarmányozása két forrásból történik. Az egyik a vízben lévő planktonállomány, azaz a természetes takarmány, a másik pedig az ezt kiegészítő, úgynevezett abraktakarmány, amit úgy szórnak ki. A már említett változó időjárás miatt, különösen nagy melegben a természetes takarmány kipusztul ezekben a szikes tavakban, tehát sokkal több takarmányt kellett felhasználniuk, de ez még nem minden.
– Sok éven keresztül egy kiló halhús előállítására 2,5 kilogramm keményítő értéket fordítottunk. Ez szolgál a takarmányok táplálóértékének kifejezésére. Ez az érték idén három kiló felett lesz – közölte az ügyvezető.
1090 helyett 1450 forint
A lényegre térve Sztanó János azt mondta, a 30 százalékos áremelkedés azt jelenti, hogy a tavalyi 1090 forintos kilónkénti ár helyett idén 1450 forintot kell fizetnünk a ponty kilójáért a Szegedfish-nél.
Röviden összefoglalva: az áremelkedést több tényező indokolta, az egyik az időjárás miatti kedvezőtlen súlygyarapodás, a következő a takarmány árának emelkedése, amely idén 40 százalék volt, ehhez jött hozzá az időjárás miatti szivattyúzás energiaköltsége, a szállítási költségek növekedése, valamint 20 százalékos béremelés is történt cégnél.
Drága, de finom és helyi
Korábban beszámoltunk arról, hogy az Európai Bizottság szeptember 8-án kihirdetett rendeletével a Szegedi tükörponty védett elnevezés lett az Európai Unióban. Egy termékelnevezés akkor ismerhető el földrajzi jelzésként, ha a termék ahhoz a helyhez kötődik, ahol készül. A földrajzi jelzések segítségével a fogyasztók könnyebben azonosítani tudják azokat a termékeket, amelyek jó minőségűek, és amelyekben megbízhatnak.