az integrált területi programról alakult ki vita

2021.09.09. 12:43

Újra összeült a megyei közgyűlés

A vírus miatti hosszabb szünet után szeptember 9-én tartott ismét közgyűlést a Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat, tavaly november 6-án volt a legutóbbi tanácskozás. A hat napirendi pont közül az integrált területi programról alakult ki a legnagyobb vita, a testület minden előterjesztést elfogadott.

Imre Péter

Fotó: Kuklis István

A napirendi pontok megszavaztatása után Gémes László, a megyei közgyűlés elnöke átadta Nógrádi Zoltánnak, Mórahalom polgármesterének a Csongrád-Csanád megyéért emlékérmet.

Rögtön az első napirend, a megye 2021-től 2027-ig érvényes előzetes integrált területi programja (ITP), annak dokumentuma körül alakult ki a legnagyobb vita.

Körmendi Zoltán képviselő azt kifogásolta, hogy a javaslataival, észrevételeivel kapcsolatban semmilyen visszajelzést nem kapott. Ehhez csatlakozott Szirbik Imre, korábbi szentesi polgármester, aki azt is megemlítette: a megye északi régiójának települései fejlesztési szempontból hátrányba kerülnek a nemzetközi hármas határnál, ahhoz közel fekvőkkel szemben.

Azt javasolta, vegyenek figyelembe külön megyei, belső hármashatárt és legyen kiegyensúlyozott Csongrád-Csanád megye fejlesztése.

Ádok János alelnök közölte, most nem a koncepcióról – arról már korábban határoztak –, hanem a keretekről kell dönteni a következő 7 évre. Toroczkai László azt mondta, hogy a homokhátságon – amit az ENSZ félsivatagos területnek nyilvánított – nagyobb szükség van az uniós beruházásokra. Kijelentette, hogy az előzetes program jó, elfogadható, azt is megemlítve, több helyen a határhoz vezető infrastruktúra sem teljesen kielégítő.

Gémes László hozzáfűzte: szeptember végén jelennek meg a felhívások, majd a pályázati kiírások. A testület végül az előzetes ITP-t 2 tartózkodás mellett 15 igenel és 1 nemmel elfogadta. A költségvetési rendeletet 24 tételben (ebből 8 érinti a bevételi oldalt) módosították 15 igennel és 1 tartózkodással, míg az Európai Régiók Gyűlésében való tagságot 15 igennel és 2 nemmel december 31-vel megszüntették.

A közgyűlés elnökének indoklása szerint a jelentős tagdíjért szinte semmi szolgáltatást sem kaptak.

A „maradék” négy napirendi pontban, a megyei önkormányzati tulajdonú társaságok és alapítványok tavalyi működéséről a beszámolót, a pályázatokról szóló tájékoztatót, a DABIC Nonprofit Kft. felügyelőbizottságának új tagjára tett javaslatot – Bakó Dániel kapott bizalmat – és a megyei közgyűlés elnökének elmúlt időszakról szóló tájékoztatóját egyhangúan fogadták el.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában