2021.08.02. 07:00
Ezekre figyeljen az albérletnél
Az albérletpiaci főszezon elindult a felsőoktatási ponthatárok meghirdetésével, a tanévre készülő diákok megkezdték a keresgélést a piacon, ahol a korábbi évekhez képest nagyobb a kínálat. Legyünk óvatosak, hogy kinek adjuk oda a kauciót!
Átlagos szegedi albérlet, bútorozva. Bőséges a kínálat a piacon. Archív fotó: Karnok Csaba
Fotó: Archív fotó: Karnok Csaba
Az ingatlan.com adatai szerint 2015 nyári hónapjaiban hetente átlagosan 14-15 ezer kiadó lakóingatlan-hirdetésből lehetett válogatni, 2020-ban volt egy nagy kiugrás, de az idei albérletszezonban ismét 18 ezer hirdetésből válogathatnak a bérlők.
– A 2019 utáni bővülésben nagy szerepet kapott a pandémia, a járványkorlátozások miatt visszaesett külföldi vendégek száma, így a korábbi években a lakásukat rövid távra kiadó tulajdonosok megjelentek a klasszikus albérletpiacon – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
A járványkorlátozások elrendelése után a munkájukat elvesztő bérlőknek vagy a digitális oktatás miatt a szülőkhöz hazaköltöző diákoknak sok főbérlő kedvezményt adott, például átvállalta a rezsiköltségeket. Ezért a mostani szezonban érdemes az érintetteknek előre egyeztetniük arról, hogy egy esetleges újabb járványhullám esetén milyen paraméterek mellett tartható fenn a bérleti viszony.
A biztosításról is javasolt egyeztetni. Vannak olyan tulajdonosok, akik csak az ingatlanra kötik meg a biztosítást, az ingóságokra pedig nem. Tehát érdemes áttekinteni, pontosan mire terjed ki a meglévő szerződés, a bérlő vagy a tulajdonos fizeti annak a díját, pontosan milyen károkra nyújt fedezetet, ezt pedig tanácsos rögzíteni a bérleti szerződésben.
Akadnak ma már olyan biztosítási konstrukciók, amelyek lakásszerviz-szolgáltatást biztosítanak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, ha meghibásodás van, akkor bizonyos összeghatárig a biztosítás terhére szakemberek oldják meg a lakásban felmerülő problémákat. Így egy csöpögő csap vagy kisebb csőtörés esetén a tulajdonosnak kevesebb teendője lesz a kárelhárítással.
A bérleti szerződés megkötése során érdemes tisztázni, hogy milyen díjakat hárít át a tulajdonos a bérlőre. A rezsit – víz-, gáz-, villanyszámlák – és a közös költséget hagyományosan a bérlők fizetik, de ha az utóbbi egy része a társasház felújítási alapjába kerül, akkor azt a részt a tulajdonosnak illik állnia.
Fontos, hogy a bérleti díjat és a kauciót ne adják oda magukat ingatlanközvetítőnek mondó embereknek, hiszen ők hivatalosan nem kezelhetik a tulajdonos pénzét. Mivel általában egyhavi bérleti díjat és egy-két havi kauciót kérnek előre a tulajdonosok, így ez 200-500 ezer forintos kiadás is lehet. A legnagyobb ingatlanhirdetési portálok nem is engedik megjelenni a csalásgyanús hirdetéseket, azokat eleve moderálják.
Fontos a szerződés
– A szerződést írásba kell foglalni, alapvetően „két tanú” vagy ügyvédi ellenjegyzés, közjegyzői közreműködés nem szükséges, de megkönnyíti a helyzetet egy jogvitában. Ettől ugyanis teljes bizonyító erejű magánokirat lesz a szerződés, ami azt jelenti, hogy az abban foglaltakat valósnak fogadja el a bíróság/hatóság. Rögzítsük, hogy határozatlan vagy határozott időtartamra jön létre a bérleti szerződés, és ennek megfelelően azt is, ki, hogyan és mikor mondhatja fel azt – tanácsolja a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete.