2021.07.14. 17:27
Nagy szerelem lett a törpenyúl, öt éve tenyészt tapsifüleseket a Gábris házaspár – Galéria
A csongrádi család eleinte hobbiból tartotta a tapsifüleseket, mára pedig odáig jutottak, hogy Európában is ritkaságszámba menő fajtákat nevelnek. A különleges nyulakkal sok munka van, de annál nagyobb az öröm, ha egy kis nyuszi valóban úgy sikerül, ahogy azt eltervezték.
Igazi nyuszikülönlegességeket nevel a házaspár. Némelyik fajta egész Európában ritkaságszámba megy. Fotó: Majzik Attila
– Mindig is szerettünk állatokkal foglalkozni, és amikor egy barátnőméknél találkoztunk a nyulakkal, rögtön megtetszett nekünk ez a dolog. Ők már abbahagyták a nyulazást, nekünk pedig egy nagy szerelem lett belőle. Az első nyuszinkat, Gézát 2016-ban fogadtuk örökbe, aztán úgy határoztunk a férjemmel és a kislányaimmal, hogy szeretnénk hivatalosan is nyulakkal foglalkozni, hogy másnak is annyi örömöt és szeretetet okozzanak, mint nekünk – emlékezett vissza Gábrisné Koska Gyöngyi.
Hozzátette, a kezdeti időszak nagyon sok nehézséggel járt. Például kiderült, hogy a törpenyúl, amit vettek, valójában nem is elég „törpe”.
– A nyúltenyésztők közössége meglehetősen zárt, nem szívesen árulnak el praktikákat. Végül egy kecskeméti tenyésztő barátunk ajánlotta egy pesti ismerősét, aki segített nekünk elindulni és felépíteni az állományt – tette hozzá Gábris József.
A családnak 2017 januárjától lett hivatalos tenyészete, most körülbelül negyven nyúllal dolgoznak. Röhn és thüringiai fehér, holland tarka színekben nevelnek nyulakat, de törpe rex és törpe kosorrú nyuszik is találhatók a tenyészetükben.
Nagy szerelem lett a törpenyúl - Galéria: Majzik Attila
– Jól beleválasztottunk, mert ezek nagyon ritka színek, színes törpe holland tarka nyulak jelenleg csak nálunk találhatók Magyarországon, de Európában is csupán körülbelül hat ilyen tenyészet van. Őket Németországból hoztuk haza. Nehéz a tenyésztésük, nem könnyű jó tenyészállatot találni. A nyulaknál ugyanis oda kell figyelni a színre, a mintára, a formára, a hátvonalra, a szőrhosszúságra. Száz kisnyúlból mindössze csupán három-négy alkalmas arra, hogy kiállításra vigyük – magyarázta Gábris József.
Tenyészetük az évek során már számos elismerést elnyert, a házaspár ezek közül a legelsőre és az osztrák szövetségtől kapott díjra a legbüszkébb.
– Szeretnénk továbbra is minél jobb eredményeket elérni mind az itthoni, mind a külföldi kiállításokon. Az a legszebb ebben a hivatásban, hogy látjuk, hogy honnan indultunk és most hol tartunk. Az, hogy valójában olyan kisnyuszik születnek, amilyeneket elterveztünk – összegzett a házaspár.