2021.07.14. 06:36
Felvették a harcot a tumorokkal
A Szegedi Tudományegyetem és a Szegedi Biológiai Kutatóközpont szakemberei. Fotó: Bobkó Anna
Fotó: Picasa
A tumorellenes immunterápia hatékonyságát vizsgálták az elmúlt három évben a Szegedi Tudományegyetem és a Szegedi Biológiai Kutatóközpont szakemberei. Legújabb kutatásuk eredményét a világ egyik legelismertebb, rákkutatással foglalkozó természettudományos szakfolyóiratában, a Nature Cancerben publikálták – közölte lapunkkal az SZTE. Az egyetem beszámolójából kiderült, a tumorellenes immunterápiát célzó kutatás eredményei segíthetnek eldönteni, kik azok a tumoros betegek, akiknél potenciálisan hatékony lesz az immunterápia, és kik azok, akiket más gyógyszerekkel érdemes kezelni.
– A terápia segítségével a szervezet tumorellenes immunválasza erősíthető fel, amely akár áttétes tumorok teljes elpusztítását is eredményezheti. Bár az immunterápia óriási lépés volt az előrehaladott tumorok kezelésében, a betegek egy jelentős hányada nem reagált rá. Ezért tartottuk fontosnak az olyan tényezők beazonosítását, amelyek meghatározzák a terápiára adott választ. Kutatásunkban felvetett kérdéseink leginkább a tüdőrákkal és melanómával küzdőkre terjedtek ki – számolt be Manczinger Máté adjunktus, a projekt szakmai vezetője.
Az SZTE adjunktusa kiemelte, hogy a megfelelő tumorellenes immunválasznak nemcsak az immunterápia során, hanem egész életünkben rendkívüli a jelentősége. Ezt bizonyítja, hogy sokkal fogékonyabbak a tumoros megbetegedésekre azok az emberek, akik súlyos immunhiányos állapotban, például AIDS betegségben szenvednek.