2021.07.03. 19:00
30 éve rabolták el Farkas Helgát
Magyarország újkori történetének első, váltságdíjas emberrablása 1991. június 27-én történt. Az életvidám gimnazista lány az Orosháza és Szeged közötti autóúton tűnt el nyomtalanul. Holtteste sosem került elő. A rendőrség honlapján mindmáig az eltűnt személyek között keresik.
A rendőrség honlapján mindmáig eltűnt személyként keresik.
Fotó: Andi
Egy emberi gesztus és egy akkoriban nagyon divatos moncsicsi hozott fordulópontot a nyomozásban – mondta a Délmagyarországnak Kovács Lajos, az ORFK nyugalmazott rendőr ezredese, aki maga is hosszú évekig dolgozott az ügyön.
Megszólalt a koronatanú
Kovács J. Benedek temetéséről vitte haza a megtört özvegyet. A rendőrautó visszapillantó tükrén egy akkoriban divatos moncsicsi lógott. A játékbabát a nyomozó a nő kezébe nyomta, hogy hazaérve vigasztalja meg vele az édesapja elvesztése miatt kétségbeesett kislányát. Az özvegy némi vívódás után megtörte a csendet, és mindent elmondott a rendőrnek, amit férjétől, J. Benedektől hallott Farkas Helga elrablásáról.
A végzetes olajcsere
A gimnazista lány azon a napon húgával és édesanyjával Orosházán járt. Két kocsival indultak volna vissza Szegedre, de Helga autójában olajat kellett cserélni, ezért egyedül maradt. Mielőtt az édesapjától érettségi ajándékként kapott tűzpiros sportkocsiban elindult volna Szegedre, hazatelefonált, de hiába várták, sosem ért haza. Aggódó édesanyja még aznap este autóba ült, és kétszer is végigjárta a Szeged–Orosháza útvonalat, lányát azonban nem találta meg.
A titokzatos Suttogó
Éjszaka a szülők telefonja is megcsörrent. Egy suttogó férfi 500 ezer nyugat-német márka váltságdíjat követelt a diáklányért. Hatalmas pénz volt ez akkoriban, nagyjából 22 millió forint abban az országban, amelyben 7000 forint volt a minimálbér, természetesen bruttóban.
A zsaroló 14 alkalommal hívta a családot, de június 30-án megszakadt vele a kapcsolat, és a váltságdíj átadására sem került sor.
Helga sportkocsiját végül az algyői Tisza-hídnál találták meg a rendőrök.
Saját erőből milliomos
– Ezt már ép ésszel nem lehet kibírni. Hajnalonta, három-négy órás alvás után fölébredek..., lövöldöznék legszívesebben. Kibírhatatlan ez a tehetetlenség – nyilatkozta a Délmagyarországnak három hónappal lánya eltűnése után Farkas Imre.
A családfő legendás figura volt azokban az években. Mezei pincérként kezdte, majd maszekként igencsak meggazdagodott. A Békés megyei kisvárosban több vendéglőt működtetett, játékgépei is voltak, még a fővárosban is. Ha mindez nem elég, a pletykák szerint akkoriban egy nagyobb összeget nyert az egyik kaszinóban.
A látnok színre lép
Helga édesapja hegyeket mozgatott meg, hogy megtalálja szeretett lányát. Magánnyomozókat fogadott, valamint újság- és tévéhirdetésekben üzent a zsarolóknak. Az egyik hangfelvételt a kor kereskedelmi rádiójában, a Danubiuson is leadták.
Uri Gellert, az akkoriban felkapott parafenomént is Magyarországra csábította, hátha megérzéseivel helyes irányba terelheti a nyomozást.
Az elkövetők pánikba eshettek
Kovács Lajos szerint a közvélemény elsiklott afölött, hogy 6-8 évvel később sikerült a rendőröknek az elkövetőket azonosítani. Helgát valószínűleg Cs. József és J. Benedek rabolta el. Már az 1991-es hajtóvadászat idején a nyomozók látóterébe került a két férfi, emiatt szakadhattak meg a zsaroló telefonok. A nyomozó szerint elrablói valószínűleg megölték a diáklányt, a holttestét pedig valahol Orosháza–Gádoros–Szentes térségében gázolajjal öntötték le, és elégették. J. Benedek felesége is koronatanúként erről beszélt a nyomozóknak.
Az olasz szál
Palatinus Gábor, az ügy egy másik nyomozója 2017-ben állt elő egy újabb szenzációs nyommal. Bejelentette, hogy Dél-Olaszországban, Calabria tartományban bukkantak rá arra a férfira, akinek tenyérlenyomatát egykor Helga sportkocsijának visszapillantó tükrén rögzítették a helyszínelők. Szerinte ez a titokzatos Z. lehetett a valódi főnök, Cs. József és J. Benedek csak közvetítő volt, a diáklányt egy olasz bűnözőkből álló csoport rabolhatta el 1991-ben. Az olasz kapcsolatot erősítheti Palatinus szerint az is, hogy Helga autójában egy lírát (pénzérmét) is találtak, míg az a fehér BMW, ami a szemtanúk szerint a diáklány autóját követte, Triesztben tűnt el végleg a hatóságok szeme elől. Olaszországban a maffiához kapcsolódó bűncselekmények sosem évülnek el, ezért még most is bíróság elé lehetne állítani a tetteseket.
Jogerős ítélet született
A Farkas Helga-ügy végül a bíróságon fejeződött be.
Mivel 1991-ben legfeljebb a nyugati krimikben volt emberrablás, a magyar büntetőjog nem ismerte, ezért emiatt nem lehetett az elkövetőket felelősségre vonni.
Cs. Józsefet közvetett bizonyítékok alapján, részben Helga „személyi szabadságának társtettességben való megsértéséért” jogerősen tíz év szabadságvesztésre ítélte 2000-ben a Legfelsőbb Bíróság. A másik vádpontot, miszerint a Joko becenevű orosházi férfi 1995-ben végzett J. Benedekkel, nem sikerült bizonyítani. Cs. József az eljárás során mindent tagadott. A börtönből 2006-ban jó magaviselete miatt szabadult. A hírek szerint Angliában vagy Írországban kezdett új életet.
A debreceni emberrablási kísérlet
Ha nem fizet 150 ezer forintot, két gyermekét elrabolják – ezzel a fenyegető levéllel kereste fel 1988. december 7-én egy állatorvos a Debreceni Rendőrkapitányságot. A zsaroló december 20-án telefonon is felhívta a férfit, akit arra utasított, hogy gépkocsijával, valamint a pénzzel teli táskával 17 órára menjen a Micsurin (ma Derék) utca és a Kishegyesi út kereszteződésében lévő bolthoz. Ott egy sísapkás férfi ült be a kocsiba, majd azt mondta az állatorvosnak, hajtson a Vág utcához. A zsarolóra a pénz átadásakor csaptak le a rendőrök, még figyelmeztető lövéseket is leadtak. A maszk mögött egy 20 éves debreceni férfi rejtőzött, akinek már a helyszínen megeredt a nyelve. Azt mondta a nyomozóknak, hogy egy hajdúböszörményi férfi volt a zsarolás értelmi szerzője.